20 Temmuz 2024, Cumartesi
spot_img

Trafik sigortasının sonlandırılmasına ilişkin değişiklik

Türkiye Sigorta Birliği, trafik sigortasında poliçelerin sonlandırılmasına ilişkin sektör duyurusu yayınladı. Duyuruda, sigorta poliçesinin sonlandırılması durumunda, sigorta şirketine tahakkuk eden primin 13 TL’den az olamayacağı ve bu primin 10 TL’sinin acente komisyonu olarak tahakkuk ettirileceği açıklandı.tsb

Türkiye Sigorta Birliği (TSB), Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası’nda poliçelerin sonlandırılmasıyla ilgili yapılan değişiklikler hakkında duyuru yayınladı. Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygula Esasları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik 10 Ağustos’ta 29084 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmişti. Yönetmelikle belirlenen yeni teminat deseninde teminat limitleri ve nitelikleri aynı olan araçlar gruplandırılarak dört kategoriye indirgendi ve mevcut tabloda iyileştirilmeye gidildi. Yapılan değişikliğin poliçe tanzimi sürecine bir etkisi olup olmadığı aracın vasfına ve poliçe düzenleme işlemi ilgili sigorta şirketlerinin sorumluluğunda olduğu belirtildi.

Yönetmeliğin Poliçelerin Sonlandırılmasına İlişkin Esaslar başlıklı geçici 9. maddesinin 1. fırkasında ise sigorta poliçesinin ilgili mevzuat çerçevesinde sonlandırılması durumunda, sigorta şirketine tahakkuk eden primin 13 TL’den az olamayacağı ve bu primin 10 TL’sinin acente komisyonu olarak tahakkuk ettirileceği açıklandı. Bu madde uyarınca gerçekleştirilen asgari prim uygulaması mer’i poliçelerin sonlandırılması durumunda geçerli olup, sigorta başlama tarihinden önce düzenlenen poliçeler ile teklifleri kapsamayacağı ifade edildi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER