1 Aralık 2023, Cuma
spot_img

Towers Watson’dan Türkiye’de yan haklar danışmanlığı

Towers-WatsonTowers Watson, dünyada lider konumda bulunduğu yan haklar alanında Türkiye’de de hizmet vermeye başladı. Türkiye’de yükselişe geçen emeklilik ve çalışan hakları konularında şirketlere değer yaratacak çözümler sunacak bölümün yöneticiliğini ise iş dünyasının deneyimli isimlerinden Sema Gökdemir üstlendi.

Şirketlerin çalışanlar için fark yaratmasını sağlayan yan haklar Türkiye’de her geçen gün daha çok önem kazanıyor. Yan haklar danışmanlığı lideri konumunda bulunan Towers Watson, Türkiye’de genişleyen hizmet yelpazesine yan haklar danışmanlığını da ekledi. Kurumlara yan haklar danışmanlığı konusunda hizmet sunacak özel bir bölüm oluşturan Towers Watson, aynı zamanda Türkiye’de bu konuda geniş kapsamlı hizmet sunan ilk uluslararası şirket oldu. Yeni departmanın sunacağı hizmetler, şirketlerin çalışanlarına verdikleri yan hakları nasıl en etkili şekilde yapılandırabileceklerine yönelik çalışmalar gerçekleştirecek.

Towers Watson Türkiye Yan Haklar, çalışan bağlılığını artırırken, şirketlerin yan haklar konusundaki maliyetlerinin düşürülmesi ve bu alandaki bütçenin en etkili şekilde yönetilmesini sağlamayı hedefleyen bir yaklaşımla hizmet sunacak. Towers Watson emeklilik, hayat ve sağlık sigortası gibi yan haklara yönelik olarak küresel çapta sahip olduğu derin birikimle, Türkiye’deki şirketlere en geniş kapsamlı ve bütünleşik yaklaşıma sahip bir danışmanlık hizmeti verecek.

Towers Watson Türkiye Genel Müdürü Süha Alıcı, önümüzdeki dönemde yan haklar konusunun şirketler için daha fazla önem kazanacağının altını çizdi: “Devlet tarafından sunulan teşvikle birlikte bireysel emeklilik sistemine üye olan çalışan sayısı büyük bir ivmeyle artıyor. 2013’te yüzde 25 devlet katkısı ile birlikte sisteme kısa süre içerisinde daha çok giriş oldu. Önümüzdeki dönemde uygulanması muhtemel otomatik kayıt sisteminin devreye girmesiyle birlikte, çalışanlar işverenlerinin çeşitli yan haklar sunmasını artan bir oranda talep etmeye başlayacaklar.”

Süha Alıcı, Towers Watson olarak küresel deneyimlerinin getirdiği know-how doğrultusunda, şirketlere yan haklar alanında geniş bir yelpazede çözüm sunacaklarını belirtiyor: “Şu anda çalışanların bireysel emeklilik adımları devlet tarafından destekleniyor, ancak otomatik kayıt sistemi uygulamaya konulduğu zaman, çalışanların bireysel emeklilik katılımlarının işverenler tarafından karşılanmasına yönelik yüksek bir beklenti oluşacağını öngörüyoruz. Şirketler,çalışanlarının emeklilik haklarını sağlayabilmek için birtakım mali ve yönetsel sorumluluklarla karşı karşıya kalacaklar. Towers Watson’ın küresel ve yerel bilgi birikimi ve deneyiminden yola çıkarak Yan Haklar Danışmanlığı, kurumlara emeklilik hakları, sağlık ve hayat sigortası gibi konularda danışmanlık hizmeti sunarak hem şirketler hem de çalışanlar için değer katacağız.”

Towers Watson Orta ve Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Afrika (CEEMEA) Bölgesi Yönetici Direktörü Simon Gilliat ise şu noktalara değindi: “Türkiye, Towers Watson için hızlı büyüyen bir pazar. Towers Watson Türkiye bünyesindeki yan haklar, müşterilerimizin yan haklar konusundaki ihtiyaç ve taleplerine cevap vermek üzere hayata geçirildi. Hali hazırda hızla gelişmekte olan İK ve sigorta danışmanlığı hizmetlerinde pazara liderlik ve öncülük eden bir konumdayız. Bununla birlikte emeklilik ve yan haklar pazarı da oldukça hızlı bir büyüme içerisinde bulunuyor. Türkiye’deki çalışanların yan haklara ilgisi hızla artıyor. Bugün baktığımızda, çalışanlar için emeklilik haklarının bir şirkete katılmaya karar verirken değerlendirmeye aldıkları en önemli üçüncü faktör olduğunu görüyoruz ve bu, baz maaşın bile üzerinde yer alıyor. İşte tam da bu nedenle, şirketlerin yan haklar anlamında kurumlarına nasıl değer katacaklarıyla ilgili desteğe ihtiyaç duyduklarını düşünüyoruz.”

Simon Gilliat dünyadan örnekler vererek devam etti: “Yan haklar danışmanlığı Towers Watson’ın küresel anlamda en büyük iş koludur. Bu hizmetimizi Avrupa’nın en hızlı büyüyen pazarlarından biri olan Türkiye’de başlatmak bize heyecan veriyor. Towers Watson Türkiye Yan Haklar Departmanı’nın yönetimini üstlenen ve yan haklar konusunda 15 yıldan fazla tecrübeye sahip Sema Gökdemir ile bu alanda danışmanlık hizmeti vermekten mutluluk duyuyoruz.”

Towers Watson Türkiye Yan Haklar Danışmanlık Direktörü Sema Gökdemir, “Türkiye’deki şirketler yan haklar sisteminin yaygınlaşmasını hızla benimsiyor,” dedi. Gökdemir sözlerini şöyle sürdürdü: “Ancak, pazarın hızla değiştiği bu dönemde, kurumların yan haklar alanına yönelttikleri bütçenin çalışan bağlılığını artırdığı ve çalışan tarafından değer verildiğinden emin olmak gerekir. Türkiye pazarına ciddi oranda yatırım yapmakta olan Towers Watson ailesine dâhil olarak deneyimli bir ekiple bu alanda hizmet vereceğim için çok mutluyum. Amacımız, hem çalışan hem de işveren tarafında iş dünyamıza gerçek anlamda değer temin etmek.”

Dünyanın önde gelen danışmanlık şirketlerinden Towers Watson’ın Küresel İşgücü Çalışması, emeklilik haklarının Türkiye’deki çalışanlar için yeni bir iş seçerken maaştan daha önemli bir noktada bulunduğunu gösteriyor. Öte yandan araştırmaya göre çalışanlar, mevcut emeklilik haklarının yetersiz olduğunu belirtiyor. Çalışanların yüzde 42’si gelecekteki mali durumları konusunda endişelendiklerini söylerken, yarısından fazlası (yüzde 53) şirketlerin sunduğu emeklilik haklarının ihtiyaçlarını karşılamaya yetmeyeceğini düşünüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER