25 Mayıs 2024, Cumartesi
spot_img

Tedbirlerini almayan işletmenin sigortasını yapmıyoruz

musaulkenBİşveren Sorumluluk Sigortası’nın bir işletmenin temel ihtiyaçlarından biri olduğunu belirten Anadolu Sigorta Genel Müdürü Musa Ülken, “Uluslararası standartlara sahip işyerlerini sigortalıyoruz. İşletmeyi çok riskli buluyorsak, tedbirlerini almadan sigortasını yapmıyoruz” dedi.

SİGORTAMEDIA / ŞERİFE TÜRK

Anadolu Sigorta tarafından gerçekleştirilen “Bir Usta Bin Usta” sosyal sorumluluk projesi kapsamında Şanlıurfa’da “Kehribar Taşı İşlemeciliği” kursu açıldı. Kurs açılışına katılan Anadolu Sigorta Genel Müdürü Musa Ülken, Şanlıurfa’da kadınlar tarafından şekil verilerek, işlenen Kehribar Taşı İşlemeciliği kursunun yoğun ilgi gördüğünü ifade etti. Kursta eğitim gören kursiyerlerin, bu işte çok başarılı olduklarını ve kendi atölyelerini kurma aşamasına geldiklerini kaydeden Ülken, kursiyerleri aynı zamanda istihdama kazandırdıklarını belirtti.

SİGORTAMEDIA’nın ve diğer basın çalışanlarının gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Musa Ülken, sorumluluk sigortaları konusunda açıklamalarda bulundu. Soma’da yaşananların çok acı verici olduğunu belirten Ülken, “Keşke her şey sigortalı olsa da sigorta şirketleri, zararı karşılasa” dedi. Soma faciasından sonra hayat sigortalarının gündeme geldiğini ama İşveren Sorumluluk Sigortası’nın pek konuşulmadığını ifade eden Ülken, ferdi kaza poliçeleri ile çalışırken kaza sonucu ölüm, sürekli sakatlık veya tedavi masraflarının karşılandığını belirtti. Ferdi Kaza Sigortası’nın ya çalışılan kurum tarafından ya da bireysel olarak yaptırılabileceğini söyleyen Ülken, “Televizyonlardan duyduğumuza göre, o bölgede yaşayan insanların bireysel olarak gidip Ferdi Kaza Sigortası yaptırması kolay değil” diye konuştu.

“İşverenin kusuru varsa sorumluluğu da vardır”

İşverenin kendi sorumluluklarını sigortalatmak adına İşveren Sorumluluk Sigortası yaptırabileceğini söyleyen Ülken, şu açıklamalarda bulundu: “Bir işyerinde SGK’lı işçilerin uğrayacağı kazalar sonucu işverenin kusuru varsa sorumluluğu da vardır. Böyle bir durumda sorumluluk sigortaları devreye girer. Soma Maden İşletmesi’nin böyle bir sigortası var mı bilmiyorum. Şu var ki maden sektöründe faaliyet gösteren firmalar da bu sigortayı yaptırabiliyor. İşveren Sorumluluk Sigortası temel ihtiyaçlardan biri. Yangın Sigortası’nın dahi önüne geçebilir.”

2012 yılı iş kazası istatistiklerine bakıldığında maden ve linyit ocaklarında 9 bine yakın iş kazasının meydana geldiğini ama yıl sonunda 20 ölümlü hadise olduğunu dile getiren Ülken, inşaat sektöründe ise maden ocaklarının yarısı kadar iş kazası olduğunu ama 120 ölümlü hadise olduğunu belirtti. Soma Maden İşletmesi’nin sorumluluk sigortası varsa eğer, hayatını kaybeden maden işçilerinin yakınlarının, işverenden tazminat talep edebileceklerini açıkladı.

Musa Ulken“Uluslararası standartlar varsa sigortalıyoruz”

Anadolu Sigorta Risk Mühendisliği Müdürlüğü’nde iş kollarına göre mühendislerin olduğunu, sigorta yaptırmak isteyen işyeri ile ilgili alınacak tedbirleri işverene belirttiklerini söyleyen Ülken, “Belirtilen tedbirler alındığı takdirde belli şartlar dâhilinde o işyeri sigortalanır. Bir işletme sigortalanacaksa mutlaka gidip görmek gerekiyor. Biz, işletmeye uluslararası standartların getirilmesini istiyoruz. Uluslararası standartlar varsa, sigortalıyoruz. Standartların bir kısmı varsa ona göre poliçemizin fiyatlandırmasını yapıyoruz. Ama çok da riskli buluyorsak işletmeyi tedbirleri almadan sigortasını yapmıyoruz” diye konuştu. İşveren Sorumluluk Sigortaları’nın iş kazası riskini ölçen bir sigorta olduğunu söyleyen Ülken, gerekli tedbirler alınmadığında sigortanın çalışmayacağının da poliçede belirtilmesi gerektiğini vurguladı.

Sorumluluk sigortalarında işçilerin SGK’lı olması gerektiğini vurgulayan Ülken, İşveren Sorumluluk Sigortaları’nda kişi basına teminat verildiğini söyledi. Ülken, şöyle devam etti: “Mesela kişi başına 10 bin lira olay basına 100 bin lira yıllık azami de 10 milyon lira ödeme gibi limitler konulur. İşveren Sorumluluk Sigortaları; manevi tazminat, iş yerine geliş gidiş, görev ve seyahati karşılar. Kaza olasılığı artıran unsurlar nelerse onlara dikkat eder, onların düzeltilmesini isteriz. Sigorta şirketleri nereyi teminat altına alacaksa orayı denetler. Biz, gerek gördükçe denetleme yaparız. Sigortalı sürekli müşterimiz ise belirli aralıklarla temasımız olur. Gerek duyulursa mühendislerimiz gider alınacak gerekli tedbirleri belirtir.”

“Türkiye’de araçlara sınırsız teminat veren tek sigorta şirketiyiz”

Anadolu Sigorta’nın maden sektöründe çalışan 169 tane sigortalısı olduğunu kaydeden Ülken, “Tabii maden denildiğinde yer üstü maden faaliyetleri de bunun içine giriyor. Mermer ocakları gibi. Anadolu Sigorta’nın sorumluluk sigortalarında yüzde 40-50 oranında reel artışı var. 2014 yılında sorumluluk tarafında yüzde 60’a yakın bir prim artışımız var” dedi. Trafik Sigortası’nın da bir sorumluluk sigortası olduğunu ifade eden Ülken, “İhtiyarı Mali Mesuliyet Sigortası, trafik sigortasının karşılamadığı bölümü karşılıyor. Anadolu Sigorta olarak biz, Türkiye’de araçlara sınırsız teminat veren tek sigorta şirketiyiz” dedi. Ülken, trafiğe tescil ettirilen ATV ve UTV’lerin de mutlaka trafik sigortası olması gerektiğini vurguladı.

‘Bir Usta Bin Usta’ ile istidama katkı

Şanlıurfa’da açılan “Kehribar Taşı İşlemeciliği” kursu ile istidama katkı sağlamayı amaçladıklarını belirten Ülken, “‘Bir Usta Bin Usta’ sosyal sorumluluk projesi, Anadolu’da kaybolmaya yüz tutmuş meslekleri yeniden canlandırmayı, meslek ustalarının deneyimlerini gelecek nesillere aktarmayı amaçlıyor. Kursiyerlerimiz Şanlıurfa’da kehribar taşı işlemeciliğinin yanında gümüş işlemeyi de öğreniyorlar. Her yerde bu projemizden bahsetmeye özen gösteriyoruz. Projemiz Coşkun Aral tarafından belgesel olarak da yayınlanıyor. Topluma bu şekilde uzanıyoruz. Sektörden birçok genel müdür arkadaşım bizi tebrik ediyor. Olumlu geri dönüşler alıyoruz” şeklinde konuştu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER