18 Temmuz 2024, Perşembe
spot_img

TARSİM, afetlerden zarar gören üzümcülere 55 milyon lira ödedi

tarsimTarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) Genel Müdürü Bülent Bora, 2013 yılında doğal afetler sonucu meydana gelen hasarlardan dolayı sigorta yaptıran üzüm üreticilerine, toplam 55 milyon lira ödediklerini bildirdi. Üzümde toplam 85 milyon liralık hasar tespit edildiğini, geri kalan 30 milyon liranın da bu ay sonuna kadar çiftçilere verileceğini kaydetti. Türkiye genelinde 2013 yılında sigortasını yaptıran üreticilere 320 milyon liraya yakın hasar ödeyen TARSİM, Manisa’da doğal riskler sebebiyle sigortalı bitkisel ürünlerinin ve hayvanlarının hasar görmesi sonucu ödemelerini almış üreticilere, Zirat Odası toplantı salonunda düzenlenen törenle sembolik çeklerini verdi. Törende konuşan Genel Müdür Bora, TARSİM sisteminin çiftçiler için ne kadar hayati olduğunu bir kere daha bu sene gördüklerini söyledi. Manisa’da önce mart ayında bir don hadisesi, daha sonra da dolu yağışının çok ciddi hasarlara yol açtığını vurgulayarak, “Bu hasarları görevimiz olarak karşılıyoruz. Bu olay tabii TARSİM sisteminin vazgeçilmez bir sistem olduğunu, üreticilerimizin yegane dayanağı olduğunu bir kere daha bize hatırlattı. Zaten üreticilerimiz, sistemin öneminin farkında ve her geçen yıl gösterdikleri teveccühle poliçe sayısı artarak devam ediyor” dedi.

Poliçe sayısı artarak devam ediyor
Türkiye genelinde toplam poliçe sayısının 3 milyon 381 bin olduğunu aktaran Bülent Bora, “Bu, senelik bir rakam. Bunun karşılığında hasarlı poliçe sayısı 531 bin 619. 3 milyon 381 poliçe sahibi sisteme para ödemiş. Bu paralar bir havuzda toplanmış, bir o kadar da devletimiz aynı şekilde para koymuş ve oradan 531 bin 619 poliçe sahibinin hasarı karşılanmış. Türkiye genelinde baktığımızda her 100 poliçeden 16’sının hasarlandığını görüyoruz. Bunu Manisa ilimize indirgediğimizde ise her 100 poliçeden 36’sı hasarlanmış durumda. Manisa ilimizde riskimiz daha fazla, onun için sisteme katılmak şart” şeklinde konuştu.

Prim 16 milyon 130 bin TL, hasar 85 milyon TL
Hasar ödemelerinde üzüm üreticilerinde bariz bir fark göründüğünü dile getiren Bora, “Sadece 2013 yılında üreticilerin ödediği prim miktarı 16 milyon 130 bin, bunun karşılığında hasar 85 milyon lira. Geçen hafta itibariyle 55 milyon lirası ödendi. Her gün ödemeler devam ediyor, bu ay sonuna kadar 85 milyon lirayı tamamlayacağız” dedi. Konuşmaların ardından üreticilere sembolik çekleri verildi. Programa Manisa Valisi Abdurrahman Savaş, TARSİM Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Kadak, protokol üyeleri ve üreticiler katıldı. www.mersinim.net

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER