25 Mayıs 2024, Cumartesi
spot_img

Tarlalar eksper doldu

tarimBu yılın ilk dört ayında TARSİM’e 112 bin 368 adet hasar ihbarı geldi. En fazla ihbar fındık ve kayısı için yapıldı. Fındıkta TARSİM’den satın alınan 48 bin poliçenin 40 bin 379’u için hasar ihbarı geldi. Kayısıda da 18 bin poliçenin 17 bin 32’sinde hasar meydana geldi.

Ayfer Yıldız / Milliyet

Son dönemde yaşanan don olayları nedeniyle çiftçileri zor bir yıl bekliyor. Bu yılın ilk 4 ayında Tarım sigortaları Havuzu’na (TARSİM) toplam 112 bin 368 adet hasar ihbarı geldi. Bu ihbarların 40 bin 379’u fındık (toplam satılan poliçe adedi 48 bin 41), 17 bin 32’si kayısı (toplam satılan poliçe adedi 18 bin 24), 8 bin 254’ü ise üzüm için yapıldı. Ayrıca, buğday, elma, kiraz, şeftali, erik ve Antep fıstığı gibi ürünlerde de ihbarların yüksek olduğu belirtiliyor.

Hasar oranı büyük

Hasar ihbarları üzerine TARSİM tarafından görevlendirilen eksperler tarla ve bahçelerde ön hasar tespitlerini yaptı. Ancak, kesin ekspertiz sonunucu hasat tarihlerinde yapılacak. TARSİM verilerine bakıldığında, çiftçi için bu yılın pek de verimli geçmeyeceği görülüyor. Neredeyse satılan poliçelere yakın oranda hasar ihbarı yapılmış durumda.

Ramazan Ülger (1)Tarımda yaşanan hasarların gündemlerinde olduğunu belirten Türkiye Sigorta Birliği Başkanı ve Groupama Genel Müdürü Ramazan Ülger, kesin hasar tutarının tarım poliçesinin doğası gereği ürünlerin hasat mevsiminde kesinleşeceğini söyledi. Ülger, tarım sigortaları havuzunun bu hasarları ödeme gücünde olduğunu hatırlattı. Ülger, “Bu hasarlar sonrasında tarım sigortalarına ilgi artıyor. Önümüzdeki yıllarda çok hızlı bir sigortalanma oranı ortaya çıkacak” dedi.

Üzüm ve kayısıda artış

Geçen yıl özellikle üzüm ve kayısıda hasar yaşandığını belirten Ülger şu bilgileri verdi:
“TARSİM 2013 yılında toplam 81 bin 869 poliçe için 386 milyon 93 bin 177 TL hasar ödedi. 2013 ve 2014 yılının ilk dört aylarını karşılaştırdığımızda, 2013 yılının ilk dört ayında toplam poliçe sayısı 642 bin 496 iken, 2014 yılının ilk dört ayında bu sayı 816 bin 527’e yükseldi. Geçen yıl ödenen hasarlardan dolayı, bu yıl özellikle kayısı ve üzüm poliçe sayısı oransal olarak en fazla artış gösterdi. Kayısı da 2013 yılında 9 bin 822 olan poliçe sayısı, 2014 yılında 18 bin 24’e yükseldi. Üzümde ise geçen yıl 31 bin 667 olan poliçe sayısı bu yıl 54 bin 72’ye çıktı.”

Bedeni hasarlara yasa beklentisi…

Cirolarda düşüş olsa da şirketlerin teknik sonuçlarının iyi olduğunu bunun da sevindirici olduğunu kaydeden Ramazan Ülger, “Sektörde trafik sigortalarındaki sorunlar devam ediyor. Özellikle bedeni hasarlardaki maliyetlerin hesaplanmasının standarda kavuşturulmasını bekliyoruz. Bununla ilgili altyapı çalışmaları bitti. Hesap yöntemi yasal altyapıya kavuşursa, o sorun çözülecektir. Beklentim onun kısa sürede çıkacağını düşünüyorum. Yasa çıkarsa daha yönetilebilir hale gelecek trafik sigortaları.”

ŞİRKETLERİN CİROLARI ERİYOR…

Sigorta sektörüyle ilgili de değerlendirmelerde bulunan Ramazan Ülger, “Bu yılın ilk üç ayı planlandığı gibi geçti. Öte yandan, sektörde bilanço sonuçları iyi olmakla birlikte ciro sorunu başladı. Sektörde ilk üç aylık verilerde enflasyonun altında büyüme var. Bu çok nadir görülen bir durumdur” dedi. Cirodaki düşüşün nedenlerini Ülger şöyle sıraladı:

“En önemli etki kredi hayat sigortalarında bireysel kredilere bağlı düşüş. Bireysel kredilerdeki düşüş nedeniyle hayat sigortacılığı yüzde 18 küçüldü. Öte yandan, yeni araç satışlarındaki yüzde 20’lik düşüş kaskoya yansıdı. Bir başka etkende 1 Ocak itibariyle trafik sigortalarında tam serbestliğe geçildi. Geçmişte de serbest tarife vardı ama bir taban tarife vardı. Rekabet nedeniyle fiyatlar düştü. Bütün bunlar ciroları etkiledi. İlk üç ayda cirolar yüzde 7 büyüdü. Yıl sonundaki artışın yüzde 10’un altında olmasını bekliyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER