20 Mayıs 2024, Pazartesi
spot_img

Tarımda sigorta oranı yetersiz

tarsimGıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, bu yıl tarımda neredeyse yıkıma sebep olan don olayında, il ve ilçe müdürlüklerinin yerinde hasar tespit çalışmalarına başladığını ifade etti.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürü Mevlüt Gümüş, 28, 29, 30 Mart tarihlerinde meydana gelen don olayından sonra Bakanlık olarak il ve ilçe müdürlüklerinin yerinde hasar tespit çalışmalarına başladığını belirtti.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği tarafından gerçekleştirilen toplantılardaki taleplerin kendilerine iletileceğini kaydeden Gümüş, iletilen taleplerin Bakanlık tarafından tek tek ele alınacağını dile getirdi.

TARSİM Genel Müdürü Bülent Bora, toplamda 2013 yılına kadar 3,4 milyon poliçe düzenlediklerini kaydederek, ” Bunun karşılığında 350 bin poliçeye hasar ödemesi gerçekleştirdik. Sigorta yaptıran bağ, bahçe ve tarlanın yüzde 10’unun hasar gördüğü anlamına geliyor. 3,4 milyon poliçe karşılığında çiftçimizden 924 milyon TL tahsil ettik, bunun karşılığında çiftçilerimize bir milyar 324 milyon TL ödeme yaptık. Ödemeler devam ediyor ” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER