20 Haziran 2024, Perşembe
spot_img

“Tarım sigortası yaptıranlar ürününü teminat altına alır”

tarsimAlaca Ziraat Odası’nda Devlet Destekli Tarım Sigortaları (TARSİM) konusunda toplantı yapıldı. Alaca Ziraat Odası’nda görevli Tarım Danışmanları Ezgi Fatma Açıkgöz ve Ali Rıza Bektaş tarafından TARSİM konusunda çiftçi bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Toplantıya Alaca Ziraat Bankası Müdürü İhsan Albayrak, Ziraat Bankası personellerinden Yavuz Ulaş ve Ayşe Gödek’in yanı sıra Alaca Merkez ve köylerinden gelen çiftçiler katıldı. Alaca Ziraat Odası Başkanı İlhan Yılmaz’ın açılış konuşmasıyla başlayan toplantıda; don, sel, kuraklık, fırtına, dolu, heyelan vb. doğal âfetlerden zarar görmesi halinde ürünlerinin sigorta kapsamına alınması ve zararlarının telâfi edilmesi konularında üreticilere uzmanlar tarafından bilgiler verildi. “Tarım Sigortalarının Genel İşleyişi ve “Bitkisel ve Hayvansal Ürünlerin Nasıl Sigorta Kapsamına Alınacağı” hususlarında bilgilendirme ve değerlendirmenin yapıldığı toplantıda çiftçilerin ne yapmaları gerektiği ayrıntılı olarak anlatıldı.

tarim_sigortasi_yaptiranlar_urununu_teminat_altina_alir

Toplantıya konuşmacı olarak katılan Alaca Ziraat Bankası Müdürü İhsan Albayrak, bölgedeki mevcut tarımsal potansiyel ve iklimsel riskler göz önüne alındığında çiftçilerin tarımsal ürün ve hayvanlarını, doğal afetlerden gelebilecek zararlara karşı teminat altına almak için Tarım Sigortası yaptırmalarının önemini vurguladı. 2014 yılı itibariyle bitkisel ürünlerini, büyük ve küçükbaş hayvanlarını ve kümes hayvanlarını sigortalayan üreticilerin ödemeleri gereken sigorta priminin yüzde 50’sinin, don teminatında 2/3’ünün devlet tarafından karşılıksız destek olarak karşılandığını belirten Albayrak, tarım sigortası sisteminin devletin denetimi, gözetimi ve garantisinde olan bir sigorta sistemi olduğunu kaydetti. Danışmanlık sistemi kapsamında düzenlenen toplantının  sonunda, katılımcılarla Ezgi Fatma Açıkgöz ve Alirıza Bektaş arasında soru-cevap şeklinde bilgi paylaşımında bulunularak, danışmanlar tarafından hazırlanan çiftçi mektupları toplantıya katılan çiftçilere dağıtıldı.

(Volkan SINAYUÇ)

Kaynak: www.corumhaber.net

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER