23 Nisan 2024, Salı
spot_img

Tamamlayıcı sağlığın sürekliliği için SUT’ta revizyon şart

Sektörde, Tamamlayıcı Sağlık Sigortası (TSS) ile ilgili sorunlar artarken, Ankara Sigorta Sağlık Müdürü Hacire Parmaksız, TSS’nin sürekliliği için Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) ödeme tutarlarının güncellenmesi ve vergi teşvikinin şart olduğunu vurguluyor.

ALP SÜER/SİGORTAMEDYA

Türkiye’de 2020-2021 yıllarında yaşanan pandemi döneminden beri Tamamlayıcı Sağlık Sigortası’na (TSS) vatandaşların ilgisinin arttığı gözleniyor. Bununla birlikte, gerek medikal enflasyona bağlı olarak poliçe primlerindeki artış, gerekse sigorta şirketleri ile SGK anlaşmalı özel hastane ve sağlık kuruluşlarının TSS ile ilgili sorunları nedeniyle son zamanlarda söz konusu ürünle ilgili şikâyetlerin sayısı da artmış durumda. Geçtiğimiz ay, TSS ile ilgili olarak bir röportaj yaptığımız Ankara Sigorta Sağlık Müdürü Hacire Parmaksız, TSS’nin sürekliliği için tüm tarafların görüşlerinin alınarak, Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) ödeme tutarlarının güncellenmesi ve vergi teşvikinin şart olduğunu vurguluyor.

Medikal enflasyon öngörülebilir olmalı

SUT’ta yapılacak olan anlamlı revizyonlar ile kurumların TSS networkünden çıkması veya hizmet vermek istememesi gibi sorunların da nispeten çözüleceğini belirten Parmaksız, “Devletin sağlık sigortalarında vergi teşviki, özel hastane maliyetlerine katkısının arttırması ve öngörülebilir medikal enflasyon ile hem primler hem de ürün sürekliliği sağlanabilecek” diyor. Ankara Sigorta olarak TSS’de 2023 yılı satış hedeflerini gerçekleştirdiklerini vurgulayan Parmaksız, “2023 yılında, TSS ürünümüzde; sigortalılarımız için sürdürülebilir ve yenilenebilir bir poliçe olması için primlerimizi mümkün olduğunca enflasyon etkisinden uzak, prim revizyonlarını da minimumda tutmaya çalıştık. 2024 yılı için TSS’de bu sürekliliğin sağlanmasında SUT revizyonu ve devlet teşviki konuları oldukça önem arz ediyor” diye konuşuyor. Parmaksız, Ankara Sigorta müşterilerinin ihtiyaçları doğrultusunda, şirket stratejisine uygun ürünleri 2024 yılında geliştirmeyi planladıklarını söylüyor.

Ankara Sigorta yabancılar için Sağlık’ta da iddialı

Yabancılar İçin Sağlık Sigortası (YSS) ürünün sektör lideri olarak iddialı oldukları bir alan olduğunu belirten Ankara Sigorta Sağlık Müdürü Hacire Parmaksız, “Bu ürünün temel teminatları ve limitleri değiştirilerek içerikte ve bekleme sürelerinde güncelleme yapılmıştı. Bu değişiklikten sonra bilgimiz dahilinde farklı bir gelişme mevcut değil” diyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER