18 Nisan 2024, Perşembe
spot_img

Sürücüler, kaza yoğunluğu haritasıyla daha dikkatli olacak

SBM’nin internet aracılığıyla erişime açtığı kaza yoğunluk haritasıyla geçmişteki kazaların konumu gösterilerek sürücülerin daha dikkatli araç kullanmaları hedefleniyor.

kaza eksper_

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezince (SBM) internet aracılığıyla kullanıcılara sunulan kaza yoğunluk haritası, en çok nerede ve hangi zaman diliminde kaza meydana geldiği bilgisine anlık erişim imkânı sağlıyor, uygulamayla sürücülerin daha dikkatli araç kullanmaları amaçlanıyor.

SBM’nin internet sitesindeki online işlemler bölümüne girerek haritayı görüntüleyen sürücüler, hangi saat ve tarih aralığında hangi bölgede ne sıklıkla trafik kazası yaşandığını ve bulunduğu konuma en yakın kaza noktasını öğrenebiliyor. Böylece, hangi bölgenin kaza riski taşıdığını tespit eden sürücülerin o noktadan geçerken araçlarını daha dikkatli kullanacağı düşünülüyor.

İsteğe göre hem harita hem de uydu formatında görüntülenebilen sayfa, kazaların yerini sokak ismine kadar öğrenme imkânı sağlıyor. Kaza noktaları harita üzerinde yoğunluğa göre kırmızı, sarı ve mavi renkle gösteriliyor. Haritanın kazaların yoğunlaştığı bölgelerin belirlenmesinde ilgili kurumların işini kolaylaştırması bekleniyor.

Haritanın altyapısını SBM tarafından geliştirilen mobil kaza tutanağı oluşturuyor. Akıllı telefonlara yüklenen uygulama üzerinden sigorta şirketine gönderilen kaza bilgisi aynı anda harita uygulamasına da aktarılıyor.

Haritadaki verilere göre, geçen yıl ekimden bu yana 2 bin 175 kazanın bilgisi sigorta şirketlerine iletildi. Mobil tutanağa giren kazaların yüzde 7,6’sı 07.00-09.00, yüzde 61,5’i 09.00-17.00, yüzde 14,9’u 17.00-19.00, yüzde 16’sı da diğer saatlerde meydana geldi.

Tutanak sonuçlanma süresini 13 günden 3 güne indiren uygulamaya en fazla kaza girişi yapılan şehirler İstanbul, Ankara ve İzmir oldu. İstanbul’da uygulamanın kullanıma sunulduğu 4 aylık süreçte 900’ün üzerinde mobil kaza tutanağı dolduruldu.

haber7.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER