20 Haziran 2024, Perşembe
spot_img

Sökeli üreticiden kuraklığa karşı sigorta çağrısı

kemal kocabaşSöke Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Kocabaş, yağış miktarının az olması nedeniyle ilçede kuraklık tehlikesinin arttığını belirterek, Tarım Sigortaları Havuzu’nun (TARSİM) kuraklığa karşı da ürün sigortası yapması gerektiğini belirtti.

Yeni Asır

Koçabaş, yaptığı açıklamada, 2013-2014 döneminde Söke’de metrekareye 280 kilogram yağış düştüğünü, bölgede kuraklık tehlikesinin giderek arttığını savundu. Kocabaş, “Mart ayında beklediğimiz yağışlar olmadı. Şu anda toprakta tav kaçmış durumda. Ürün ekiminin yapılması için mutlaka arazilerin sulanması gerekiyor. Barajlarda doluluk oranı yüzde 60 dolayında. Bu oran bu yıl için yeterli ama önümüzdeki yıl yağmur yağmazsa durum felaket olur” dedi.

Kuraklığa ve barajlardaki doluluk oranına dikkati çekmek için Çine Adnan Menderes ile Bozdoğan Kemer Barajlarına gezi düzenleneceğini belirten Kocabaş, “Sulama dönemine girilecek önümüzdeki günlerde bu gezi ile çiftçilerimizi bilinçlendirmeyi amaçlıyoruz. Suyu tasarruflu kullanmak durumundayız. Hiç kimsenin 2007 yılındaki kuraklığı unutmaması gerekir. Sulanamayan kırsal alanlarda ise kuraklık şimdiden kendisin hissettirmeye başladı. Zeytin ağaçları kuraklıktan etkilenmeye başladı. Kuraklığın uzun sürmesi durumunda sıkıntının daha da artacağını düşünüyorum” dedi.

Kocabaş, kuraklıktan kaynaklı zararlarının da mutlak şekilde TARSİM kapsamına alınması gerektiğini belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü: “TARSİM, ürünlerimizi dolu, sel, yangına karşı sigortalıyor. Ancak kuraklık, sigorta kapsamında değil. Biz kuraklığın da sigorta kapsamına alınmasını istiyoruz. TARSİM kapsamında sigortalanan ürünlerimizin primlerinin yarısını devlet ödüyor. Biz TARSİM’in kapsamının genişletilmesini istiyoruz. Kuraklığın TARSİM kapsamına alınması konusunu Ziraat Odaları Koordinasyon Kuruluna getireceğiz. Kuraklığa hazırlıksız yakalanmak istemiyoruz. Bugünden hazırlıklarımızı yapmak istiyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER