20 Nisan 2024, Cumartesi
spot_img

SigorTAM’la özel hastaneye fark ücretini kafaya takmayın

Tamamlayıcı sağlık sigortası ürününü sunan şirketler arasına Halk Sigorta da katıldı. SigorTAM ile sigortalılar, fark ücreti ödemeden SGK anlaşmalı özel hastane ve sağlık kuruluşlarında tedavi olabilecek. Şirket, önümüzdeki dönemde sigorta kapsamında ‘cerrahi paket’i de piyasaya sunacak.

hastane

Hayatımız Sigortalı / Alp Süer

Mapfre Genel Sigorta ve Medical Park Hastaneler Grubu işbirliğiyle, 2012 yılı sonunda başlayan Tamamlayıcı Sağlık Sigortası’na (TSS) dâhil sigorta şirketi sayısı artıyor. SGK’lı bireylerin özel hastane ve sağlık kurumlarına ödedikleri ‘fark ücretleri’nin sigorta şirketlerince ödenmesini sağlayan TSS ürününü sunan şirketler arasına son olarak Halk Sigorta katıldı. Yılbaşında acente ve broker kanalından ‘SigorTAM Tamamlayıcı Sağlık Sigortası’nın satışına başlayan şirket, banka kanalındaki satışlara ise önümüzdeki bir iki ay içinde başlamayı planlıyor.

150 bin poliçe hedefi

SigorTAM ile sigortalılar, fark ücreti ödemeden Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile anlaşmalı ve Halk Sigorta ile de anlaşması olan özel hastane ve sağlık kuruluşlarında tedavi olabilecek. Halk Sigorta yetkililerinin verdiği bilgilere göre TSS’de 2015 yılı sonuna kadar 150 bin adet poliçeyi hedefleniyor. Şirket, TSS kapsamında Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) fiyatlarında sigortalılara SGK anlaşmasız bazı kurumlarda da teminat sağlıyor. Halk Sigorta’nın ‘SigorTAM Tamamlayıcı Sağlık Sigortası’nın kapsamında, prim tutarları da sigortalı bireyin yaşına, yaşadığı bölge ve ile göre değişiyor. Sözgelimi, 21-25 yaş grubundaki bireyleri dikkate aldığımızda ayaktan ve yatarak tedavi teminatları için İstanbul’da yaşayan bir birey yıllık 725 TL, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Adana, Eskişehir, Gaziantep, Konya, Kocaeli ve Samsun’da yaşayan 544 TL, diğer illerde yaşayanlar ise 435 TL prim ödüyor.

Yılda 107 TL’ye cerrahi paket

Halk Sigorta, TSS kapsamında ayrıca ‘cerrahi paket’ hazırlığında. Mart ayında piyasaya sunulması hedeflenen paket, yılda 107 TL sabit prim ile satılacak ve daraltılmış bir TSS teminatından oluşacak. Ürün, bireylerin sadece ameliyat ve operasyona bağlı diğer masraflarını teminat altına alacak.

2014 yılı başında SGK’lı bireylerin anlaşmalı özel hastane ve sağlık kuruluşlarına ödedikleri fark ücretlerindeki artış ve sigorta şirketlerinin yaptıkları reklam kampanyaları ve ürünün bilinirliğindeki artışın etkisiyle toplumda geçen yıl TSS’ye ilgi de arttı. Türkiye Sigorta Birliği’nin (TSB) verilerine göre, 2014 yılı itibarıyla TSS’de toplam teminat adedi 67 bin 031’e, toplam sigortalı adedi de 64 bin 266’a yükseldi. Ancak, TSS teminat adedinin, toplam sağlık teminat adedi içindeki payının yaklaşık yüzde 1,5 olduğu göz önüne alındığında TSS’de alınacak daha çok yol var.


Tamamlayıcı sağlık sigortasında devlet teşviki bekleniyor

Türkiye’de 2012 yılı sonunda Medical Park Grubu ile Mapfre Genel Sigorta işbirliğiyle başlayan Tamamlayıcı Sağlık Sigortası’nı (TSS) sunan sigorta şirketlerinin sayısı 6’ya yükseldi. “Fark yok” sigortası adı ile ürünü lanse eden Mapfre Genel Sigorta’nın ardından TSS kapsamında Axa Sigorta, “Sağlığım Tamam” Ergo,“Yüzde 100 Sağlık”, Eureko Sigorta “Farkı Garanti’den”, Ray Sigorta, “Tamamlayan Sağlık” ve son olarak da Halk Sigorta, “SigorTAM” ürününü piyasaya sundu. Devlet teşviki de beklenen TSS’ye ilginin önümüzdeki dönemde artması bekleniyor. Yurtdışı uygulamalara bakıldığında da tamamlayıcı ve destekleyici sağlık sigortaları, finansman bakımından kamu sağlık sistemlerini destekliyor. Aynı zamanda, sosyal güvenlik sistemi tarafından karşılanmayan tedaviler de TSS tarafından güvence altına alınıyor.


 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER