20 Mayıs 2024, Pazartesi
spot_img

‘Sigortada da BES’te de % 10 daralma var’

Deniz YurtsevenGeçen yıl yüzde 25’lik devlet katkısıyla bireysel emeklilik sistemine (BES) 1 milyonu aşan yeni kişi üye oldu. Metlife Emeklilik ve Hayat Genel Müdürü Deniz Yurtseven, bu yıl iki aylık verilerin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10 civarında bir daralma olduğunu ifade etti.

Ayfer Yıldız / Milliyet

Sigorta tarafında düşüşün esas olarak kredilerdeki daralmadan kaynaklandığına dikkat çeken Yurtseven, BES’te ise 189 bin kişilik katılımın geçen yıla göre düşük olsa da seçimlerden sonra normal hızına ulaşacağına inanıyor.

19’uncu şirket yolda

Dünyada ekonomik ve sosyal olarak çeşitli sorunlar yaşanmasına karşın emeklilik tarafındanki performansın memnunluk verici olduğunu anlatan Yurteven, bu yıl toplamda 5 milyon katılımcının aşılacağını öngörüyor. Yurtseven, devlet katkısı dahil 27.5 milyar büyüklüğündeki fon büyüklüğünün yıl sonunda 35 milyar lira seviyesini bulacağını ifade etti.

Sektörde 18 şirketin faaliyet gösterdiğini hatırlatan Yurtseven, katılım bankalarının ortak kuruluşu olan 19’uncu şirketin yolda olduğunu belirterek, “Ancak, pazar hâlâ nüfus ve ekonomik veriler olarak cazip. Pazara girmemiş büyük ve ciddi şirketler var. Ayrıca pazada bu alanda faaliyetini durdurmak isteyen şirketler söz konusu. Hal böyle olunca sektör içinde konsolidasyon olabilir. Hatta yeni girecek şirket bile olabilir” diye konuştu.

Yurtseven, katılımcıların konsolidasyondan nasıl etkileneceği sorusuna, üyelerin BES’teki varlıklarının Takasbank’ta saklandığınını ve en kötü senaryoya göre bile şirketler batsa dahi katılımcıların varlıklarının şirketlerden bağımsız olarak korunduğunu bilgisini verdi.

Metlife’ın geçen yıl katılımcı sayısında yüzde 54, fon büyüklüğünde yüzde 79 büyüdüğü bilgisini veren Yurtseven, geçen yıl 48 bine yakın sözleşme üretildiğini sisteme rakiplerine göre çok daha geç girmiş olmalarına karşın iyi bir performans gösterdiklerini söyledi.

‘Maksimum yarar için sistemde 20 yıl kalmalı’

Deniz Yurtseven, araştırmaların işe girişte şirketlerin katılımcıyı sistemle tanıştırmasının önemli katkılar sağladığını, sonra çıkılsa bile sistemde kalış süresinin uzun olduğunu, hatta işveren katkısı olması halinde devamlılığın çok daha uzun olduğunu ortaya koyduğunu söyledi. Yurtseven’in katılımın artması ve şirket gerçekleşmelerine ilişkin verdiği bilgiler özetle şöyle: “Sistem İngiltere’de uygulanıyor, yüzde 90’lara varan oranla sürekliliği olduğu bilgisi var. Küçük bir işveren katılımı ile devamlılık uzun oluyor. Sistemde devamlılık esas… Maksimum yarar için en az 20 yıl kalmalı.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER