1 Aralık 2023, Cuma
spot_img

Sigortacılık Hesap Planı’nda alt hesaplar açıldı

Hazine Müsteşarlığı, hayat dışı grubun yeni branşlarından olan kefalet sigortasının iki alt branşını da Sigortacılık Hesap Planı’nda yer alması için planda değişiklik yaptı ve yeni alt hesaplar açtı.

acente rapor sigortaSİGORTAMEDIA

Hayat dışı grubun yeni branşlarından kefalet sigortası, “doğrudan kefalet“ ve “dolaylı kefalet” olmak üzere ikiye ayrılarak, Türkiye Sigorta Birliği’nin (TSB), sigorta branşları listesindeki yerini 1 Ekim 2014 tarihi itibarıyla almıştı. Hazine Müsteşarlığı, kefalet sigortası alt branşlarının da Sigortacılık Hesap Planı’nda yer alması için planda yeni alt hesaplar açtı.

Hazine Müsteşarlığı, Sigortacılık Hesap Planı’nda yeni alt hesap açılmasına dair sektör duyurusu yayınladı. Duyuruda; 1 Ekim 2014 tarihinde adı ‘kefalet’ olarak değişen emniyeti suistimal branşına ‘doğrudan kefalet’ ile ‘dolaylı kefalet’ olmak üzere iki alt branş oluşturulduğu, bu iki alt branşın verilerinin takip edilebilmesi amacıyla Sigortacılık Hesap Planı’nda değişiklik yapıldığı ifade ediliyor.

Planda ‘doğrudan kefalet teknik gelir-gider ’ ve ‘dolaylı kefalet teknik gelir-gider’ alt branşlarının açıldığı, hesapların ise 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren kullanılmaya başlanacağı belirtiliyor.

Müsteşarlığın, Sigortacılık Hesap Planı’nda yeni alt hesap açılmasına dair sektör duyurusu şöyle:

“Bilindiği üzere 1 Ekim 2014 tarihli ve 29136 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Sigorta Branşlarına İlişkin Tebliğ’de (Tebliğ No: 2007/1) Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ ile emniyeti suistimal branşının adı ‘kefalet’ olarak değiştirilmiş ve ‘doğrudan kefalet’ ile ‘dolaylı kefalet’ olmak üzere iki alt branş ihdas edilmiştir. Bu nedenle Sigortacılık Hesap Planı’nda değişiklik yapılması ihtiyacı hasıl olmuştur.

Bu kapsamda Sigortacılık Hesap Planı’nda ‘emniyeti suistimal’ branşının adı ‘kefalet’ olarak değiştirilmiş ve ‘736 emniyeti suistimal’ alt branşı kaldırılmıştır. Ayrıca ‘doğrudan kefalet’ ve ‘dolaylı kefalet’ verilerinin takip edilebilmesi amacıyla Sigortacılık Hesap Planı’nda kefalet branşı adı altında ‘doğrudan kefalet teknik gelir-gider ’ ve ‘dolaylı kefalet teknik gelir-gider’ alt branşları açılmıştır.

Söz konusu hesaplar 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren kullanılacaktır.”

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER