16 Haziran 2024, Pazar
spot_img

Sigorta yaptırmayan kayısı üreticileri mağdur

kayisiKahramanmaraş’ın Elbistan ve çevresinde sıfırın altına düşen sıcaklık nedeniyle kayısı ağaçlarının tamamı dondu ve bölgede 40 milyon TL’lik zarar meydana geldi. EZO Başkanı Mehmet Ali Bulut, sigortalı üreticilerin zararlarının karşılanacağını, sigorta yaptırmayan üreticilerin mağdur olacağını söyledi.
Kahramanmaraş’ın Elbistan ve çevresinde 29 Mart’ta düşen sıcaklık, kayısı ağaçlarının tamamının dondan zarar görmesine neden oldu. Tüm bölgeyi etkisi altına alan sert rüzgârlarla birlikte hava sıcaklığı eksi dereceleri gördü. Yüksek kesimlerde eksi 12 dereceye kadar düşen sıcaklık, erken açan kayısı ağaçlarını don vurmasına neden oldu. Kayısı üreticisinin büyük şok yaşamasına neden olan don olayı nedeniyle basın toplantısı düzenleyen Elbistan Ziraat Odası (EZO) Başkanı Mehmet Ali Bulut, bölge kayısı üretimi adına son yılların en şanssız dönemini bir kez daha yaşadıklarını dile getirdi.

Çiftçilerin 40 milyon TL zararı var

Başkan Bulut, yaptığı toplantıda şunları söyledi: “Ne yazık ki bu yıl da kayısı üretiminde daha büyük şanssızlık yaşadık. 29 Mart’ı 30 Mart’a bağlayan gece bölgemizde şiddetli bir don olayı yaşandı. Kış aylarımızın da ılıman geçmesi neticesinde meyve ağaçlarında çiçeklenme erken oluştu. Şu anda bu kayısı ağaçlarının 20 Mart’ta değil de en erken 15 Nisan’da çiçek açması gerekirdi. Daha önceki yıllara göre bu yıl daha erken olarak 20 Mart’ta çiçek açmaya başlayan kayısı bahçeleri, tam çiçek zamanında bu şiddetli don olayından dolayı büyük zarar gördü. Bembeyaz çiçeklerle kaplı olan ağaçlarda tek bir çiçek bile kalmadı. Elbistan’da bir milyon 200 bin kök kayısı ağacı mevcut. Bunun maddi geliri bizim hesaplamalarımıza göre 40-50 bin ton yaş meyve, 10 bin ton kuru meyveye tekabül eder. Bu rekoltenin ekonomik değeri de 40 milyon TL’yi bulduğu için çiftçimizin zararı büyük. Tabii bu milli bir servet. Kayısı ihracat ürünü. Elbistan’ın belli bir bölgesinde kayısı yetiştiriliyor. Bu bölgedeki insanlarımızın 40 milyon TL bir zararı oldu. Kayısı ağaçlarında yüzde 100 bir zarar var. 10 köyde incelemeler yaptık. Tüm bahçelerde durum aynı. Yemek için bile bir tane sağlam kalmış kayısı bulamadım. Böyle bir sene yaşadık. Bölge çiftçimize büyük geçmiş olsun. Büyük üzüntü içindeyiz.”

“Sigorta yaptırmayan çiftçimiz maalesef mağdur olacak”

Tek tesellinin sigortalı olan üreticilerin bir an önce tespit yaptırarak zararlarının karşılanmasını sağlaması olduğunu kaydeden Bulut, “Sigorta yaptıran arkadaşlarımız derhal TARSİM’e müracaat etmeli. Sigorta yaptırmayan arkadaşlarımız hiçbir şekilde faydalanamaz. Çünkü sigorta haricinde tüm mal varlığının yüzde 40’ı zarar görürse hububat ve diğer gelirler dâhil olmak üzere bu durumda sadece Tarım Kredi Kooperatifleri ve Ziraat Bankası’na olan borçları erteleniyor. Başka bir destek yok. Ama geçen seneler Malatya’da özel bir uygulama yapıldı. Biz oraya Elbistan’ı da dâhil ettirmiştik. Orada dekar başı ya da ağaç başı gibi bir yardım alındı. Bu sene Malatya’da da çok büyük zarar var. Orada da yüzde 80 gibi bir hasar oluştu. Orada bu yıl da özel bir uygulama olursa biz de Elbistan’ı tekrar dâhil etmeye çalışacağız. Ama özel bir uygulama olmazsa bu zarardan çok bir faydamız olmayacak. Sigorta yaptıranlar raporlarına göre parasını alacak. Sigorta yaptırmayan çiftçimiz maalesef mağdur olacak” değerlendirmesini yaptı.

haberyurdum.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER