17 Haziran 2024, Pazartesi
spot_img

Sigorta yaptırmadan yollara düşmeyin

araba yolSeyahat sigortaları branşında 2013 ‘te yüzde 20’lik bir büyüme ile 52.1 milyon TL prim üretilirken, yılın ilk iki ayında ise büyüme geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 24.2’ye çıkarak 12.1 milyon TL’yi aştı

Yakup SAYAR / DÜNYA

Yaz ayları hızla yaklaşırken tatil planları da yapılmaya başlandı. Tatilin iyi geçmesi ise olabilecek riskleri güvenceye almaktan geçiyor. Özellikle son yıllarda artan yurtdışı seyahatlerinde sağlık sigortası önemli ve zorunlu bir ihtiyaç olarak dikkat çekerken, aynı şekilde yurtiçi tatillerde de sigorta zorunlu olmasa da her geçen gün hızla yaygınlaşıyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 2012’de 6 milyon 273 bin 993 olan yurt dışına çıkan vatandaşlarımızın sayısı 2013’te yüzde 27.7 oranında bir artışla 8 milyon 11 bin 654’e yükseldi. Türkiye Sigorta Birliği (TSB) verilerine göre ise seyahat sağlık sigortaları branşında prim büyümesi her yıl büyümeye devam ediyor. 2013 yılında söz konusu branşta yüzde 20’lik bir büyüme ile 52.1 milyon TL prim üretilirken, yılın ilk iki ayında ise büyüme oranı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 24.2’ye çıkarak 12.1 milyon TL’yi aştı .2010 yılında söz konusu sigortaya gösterilen ilgi 374 bin 906 iken 2013 yılı sonunda sigortalı sayısı 1 milyon 407 bin 445’e ulaştı.

3 günlük Antalya tatilinin sigortası 15 TL

Bu trend göz alındığında DÜNYA Gazetesi olarak söz konusu ürünlerin faydaları ve gelişimini masaya yatırarak sektör temsilcilerinin görüşlerine yer vermek istedik. Sektör temsilcileri son 5 yıl itibariyle seyahat sigortaları satışlarında artan bir grafik sergilendiğinin altını çizerken, yurtdışına çıkan kişilerin bilinçlenmesi ile birlikte konsoloslukların da bu ürünü zorunlu hale getirmesi neticesinde ürün satışlarının her sene bir önceki seneye göre artış gösterdiğini ve gelişimin de bu yönde devam edeceğini öngörüyorlar.

Seyahat sigortası, seyahatiniz boyunca karşılaşabileceğiniz sağlık sorunları, bavul kaybı gibi durumlarda sizi güvence altına alan bir sigorta türü. Uçak biletinizi satın alırken yapacağınız sigorta ile seyahat süresince kendinizi 15 ayrı riske karşı güvence altına alabiliyorsunuz. Hastalanmanız durumunda yurtiçinde bin euro, yurtdışında ise 30 bin euroya kadar tedavi masrafl arınız karşılanırken, primler kalış süresine göre değişiyor. Örneğin İstanbul’dan Antalya’ya yapacağınız 3 günlük bir yolculuk için 15 TL, seyahat süresi 15 güne çıkarsa 37 TL’lik bir ücret alınırken, yurtdışında ise yine 3 günlük İstanbul-Paris seyahati için 19 TL, 15 gün içinse 26 TL seyahat sigortası primi ödeniyor.

Seyahat sigortaları, başta yaralanma ve hastalık sebebiyle tıbbi tedavi ve hastanın nakli, taburcu olduktan sonra geri dönüş masrafları, ölüm durumunda cenaze masrafl arı, tıbbi danışmanlık ve organizasyon ile acil mesajların iletimi gibi önemli teminat ve hizmetler sağlıyor. Çoğu standart olan bu teminatların yanı sıra tarifeli bagaj kaybı veya gecikmesiyle ilgili kaybın telafisi, bagajın ulaştırılması, kanuni işlemlerle ilgili kefalet gibi asistans hizmetleri, turla yapılan seyahatlerde geçerli olan seyahatin iptali ve kayak gibi ekstrem sporlar için daha kapsamlı teminatlar da ek prim karşılığında alınabiliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER