19 Haziran 2024, Çarşamba
spot_img

Sigorta sektörü 2013’ün satın alma ve birleşme lideri

chart2PwC Türkiye, ‘Birleşme ve satın almaların görünümü – Türkiye finans sektöründeki birleşme ve satın almalar-2013’ başlıklı araştırmasını yayımladı. Araştırmaya göre, Türkiye finans sektöründeki birleşme ve satın almalar 2013 yılında 1,3 milyar avro oldu. Araştırma, büyüme rakamlarıyla Türkiye’de Gayrisafi Yurtiçi Hasıla’ya (GSYİH)  katkıda bulunan finansal hizmetler sektörünün, yatırımcıların ilgisini çekmeye devam ettiğini gösteriyor. Birleşme ve satın alma aktivitelerine ek olarak, finans sektöründe yeni dikkat çekici pazar girişleri de devam ediyor. Bu yeni girişlerin ileriki dönemde de devam etmesi bekleniyor.

Araştırmaya göre, Türkiye finans sektöründeki birleşme ve satın almaların 2012 yılında 3,4 milyar avro olan toplam değeri, 2013 yılında yüzde 63 düşüş göstererek 1,3 milyar avro oldu. İşlem değerindeki bu azalma, bir önceki yıla kıyasla 2013 yılında bankacılıkta büyük ya da orta ölçekli birleşme ve satın alma işlemleri olmamasından kaynaklandı.

En büyük işlem Allianz’ın Yapı Kredi Sigorta’yı satın alması

Sigorta sektörü, 2013 finans sektöründeki işlem değeri açısından birleşme ve satın almaların lideri oldu. Açıklanan rakamlara göre, finansal hizmetler sektöründeki 12 işlemden 4’ü, sektördeki birleşme ve satın alma (M&A) aktivitelerinin değerinin yaklaşık yüzde 70’ini oluşturan sigorta sektörüne ait.

2013 yılının en büyük sigorta işlemi, Allianz SE’nin, Yapı Kredi Emeklilik ve Yapı Kredi Sigorta hisselerinin yüzde 94’ünü  684 milyon avroya satın alması oldu. Allianz SE’nin Yapı Kredi Sigorta’daki hissesi, şirketin geri kalan ve azınlık hissesi sahipleri tarafından tutulan hisseleri için yapılan ve satın almayı takip eden zorunlu ihale teklifinden sonra yüzde 99,78’e ulaştı. haberler.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER