25 Şubat 2024, Pazar
spot_img

Sigorta Finansçıları Derneği, Ramazan Ülger’i ağırladı

Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Ramazan Ülger, Sigorta Finansçıları Derneği’nin ‘Türkiye’de Sigortacılık; 2014 Biterken 2015 Başlarken’ konulu etkinliğinde sektör değerlendirmesi yaptı.

sigorta finanscilari toplanti

Sigorta Finansçıları Derneği, ilk açık toplantısını gerçekleştirdi. Sabah saatlerinde Milli Reasürans binasında gerçekleştirilen etkinlikte 2014 yılını kapatmaya hazırlanan sigorta sektörü masaya yatırıldı. Sektörün 2015 beklentilerinin de konuşulduğu toplantıya Türkiye Sigorta Birliği Başkanı (TSB) Ramazan Ülger de konuşmacı olarak katıldı.

ramazan ulger toplantiBirincil hedefimiz bir üst banda kaymak

Konuşmasında Türkiye’nin ekonomik olarak istikrarlı bir şekilde büyüdüğü her dönemde sigorta sektörünün de en az iki kat büyüdüğüne dikkat çeken Ülger, sektörün ülke istikrar sorunu yaşadığında ise iki kat küçüldüğünü belirtti. Sigorta sektörünün Türkiye’nin büyümesinde daha fazla pay alan bir sektör haline geldiğini ifade eden Ülger, “Gayri safi milli hasılada (GSMH) 0.5’lik paydan 1.6’lara kadar gelen bir sektörden bahsediyoruz. Bu pay tabii ki yeterli değil. Avrupa ülkeleri ile kıyasladığınızda çok düşük bir banttayız. Yaptığımız çalışmalarda şu anda Bulgaristan, Romanya gibi ülkelerin bandındayız. Daha üstümüzde ise Yunanistan, Macaristan, İtalya bandı var. Birincil hedefimiz bu tarafa kaymak” şeklinde konuştu.

Penetrasyon arttıkça bütçe problemleri yok olacak

Türkiye sigorta sektöründe 40’ı elementer, 19’u emeklilik ve hayat, 6’sı hayat ve 1 tanesi reasürans şirketi olmak üzere 66 şirket olduğunu belirten Ülger, şirket sayısının fazla olmasının zaman zaman tartışıldığını belirterek, “Bizim gibi nüfus ve ekonomik olarak gelişen ülkelere bu şirket sayısı fazla değil. Ama sigorta penetrasyonu düşük ve şirketlerin bütçe büyüklüğü problemleri var. Penetrasyon büyüdükçe bu sorun da ortadan kalkacaktır. Gelişmiş ülkelerde sadece tarım, sadece sorumluluk sigortası yapan ihtisaslaşmış şirketler var. Bizim ülkemizde ise her işi yapar durumdayız. Bu da gelişmişlikle birlikte çözülecek” dedi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER