23 Mayıs 2024, Perşembe
spot_img

Sigorta eksperleri fındık bahçelerinde hasar tespitine başladı

12052014aKaradeniz Bölgesi’nde yaşanan don olaylarından fındığın olumsuz yönde etkilenmesinin ardından don zararının sigorta kapsamında olması nedeniyle sigorta eksperlerince hasar tespit çalışması başlatıldı

Karadeniz Bölgesi’nde donun verdiği zararın oranının kar yağışından sonra düşen sıcaklığın derecesi ve ortamda kalış süresinin belirlediğini söyleyen Samsun Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kadir Güven, ilk belirlemelere göre Karadeniz Bölgesi’nde ve Samsun’da yüzde 20-50 oranında zararın oluştuğunu kaydetti. Bu yıl özellikle Ocak ve Şubat aylarında ülke genelinde hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle Karadeniz Bölgesi’nde ve Samsun’da fındıkta erken çiçeklenme meydana geldiğini vurgulayan Güven, “Şubat ayında ilimiz rekolte bahçelerinde yapılan gözlem çalışmalarında; fındıkta sürgün, yaprak ve karanfil (dişi çiçek) gelişimlerinin iyi olduğu gözlemlendi. Ancak Mart ayının son günlerinde yüksek kesimlerde 250 ile 750 metre arasındaki rakımda etkili olan kar yağışı fındıkta don riski meydana getirdi. Yağan kar ve devamında sıcaklıkların düşmesi nedeniyle fındık bahçelerinde özellikle yüksek kesimlerde don zararı oluşturdu. Donun verdiği zararın oranını; kar yağışından sonra düşen sıcaklığın derecesi ve ortamda kalış süresi belirliyor. İlk belirlemelere göre ilimizde yüzde 20-50 oranında zararın oluştuğu belirlendi. Don zararı sigorta kapsamında olduğundan sigorta eksperlerince hasar tespit çalışmaları sürdürülüyor” dedi.

Zararların en aza indirgenmesi hedef alınmalı

Samsun’da fındık tahmini rekoltesi il komisyonunca 2-5 Haziran tarihinde sahada yapılacak çalışmalar sonucunda, 6 Haziran’da komisyon temsilcilerinin katılımlarıyla yapılacak toplantı ile karara bağlanacağını kaydeden Kadir Güven, “Don hasarı etkisi ile rekoltenin önemli ölçüde düşebileceği bekleniyor. Şu anda geçen yıl depo fındık fiyatlarının satış fiyatlarında önemli ölçüde artışlar meydana geldi. Don olayının, yapraklanma, sürgün gelişim ve çotanak oluşum devresinde fındıkta zarar oluşturması nedeniyle, gelecek yıllardaki üretimlerde de olumsuz etkisi bekleniyor. Zarar gören sürgünlerin çıkarılması ve gübreleme ve bakım çalışmalarına gereken önemin gösterilmesi ile zararların en aza indirgenmesi hedef alınmalı” diye konuştu.

haberciniz.biz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER