16 Haziran 2024, Pazar
spot_img

Serdar Gül: ‘Sektörde işler yolunda’ diyen yöneticileri anlamıyorum

29042014aMapfre Genel Sigorta Genel Müdürü Serdar Gül, “2014’teki gelişmeleri gördükten sonra bile ‘Sektörde işler yoluna giriyor’ diyen yöneticileri görünce utanıyorum” dedi.

Mapfre Genel Sigorta acenteleri bu yıl, ‘Sigortanın Yıldızları’ konsepti ile bir araya geldi. 2014 yılı acenteler toplantısında bir konuşma yapan Mapfre Genel Sigorta Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Serdar Gül, 2013 yılında Mapfre Genel Sigorta’nın sektör ortalaması üzerinde büyüme kaydettiğini belirtti.

Gül, 2014 yılında sektörü zor günlerin beklediğini belirterek, “Sektörde farklı gelişmelere tanık oluyoruz. 2013’te kâr etmeyi yeterli bularak tekrar eskiye dönmek için hemen fiyat odaklı satış stratejilerine yönelinmesine pek anlam veremiyorum. DASK’ta bile zarar edilebilmesi gerçekten hayret verici değil mi? 2014’teki gelişmeleri gördükten sonra bile ‘Sektörde işler yoluna giriyor’ diyen yöneticileri görünce ben çok utanıyorum” dedi.

Müşteri sadakati en düşük branş sağlık
Yangın, mühendislik ve nakliyat sigortalarından memnun olduklarını belirten Gül, sağlık branşının müşteri sadakatinin en düşük branş olduğunun altını çizdi. Grup sigortalarında bazı portföyden çıktıklarını da belirten Gül, “Bazı şirketlerin gruplara kâr edeceklerini zannederek verilen fiyatlara bakınca, biz orada olmamaya karar verdik, bizim sağlıktaki yolumuz bireyseldir” şeklinde konuştu.

Tamamlayıcı Sağlık’tan ‘1 Kuruş’ kâr etmedik
“2014 yılı başından bu yana otomobil satışları yüzde 30 azaldı, buna rağmen hasar frekansı yüzde 40 büyüdü diyen” Gül, Cumhurbaşkanlığı seçimi ile değişimler olmadığı takdirde sektörün 2012 yılını bile arayacağını belirtiyor. Tamamlayıcı Sağlık Sigortası’nı ilk uygulayan şirket olmalarına rağmen “1 kuruş” bile kâr etmediklerini belirten Gül, ‘Sektöre kapı açtık, ama ne yazık ki istediğimiz gibi olmadı’ dedi. Gül sözlerini şöyle sürdürdü: “Sigortanın tabana yayılması için Tamamlayıcı Sağlık Sigortası çok önemli bir üründür. Neosinerji ile yaptığımız çalışma sonucunda ‘Mapfre Jet’ ile artık 60 saniyede teklif verir duruma geldik” dedi.

İnternet, sigortacılıkta teklif almak için kullanılıyor
Türkiye’nin Avrupa’nın en önemli pazarı olduğunu belirten Gül, bu piyasa için acentelerin olmazsa olmaz bir oyuncu olduğunu da ifade etti. Gül ayrıca sigorta brokerlerinin acentelerin müşterilerine teklif vererek belden aşağı vurduğu konusunda duyumlar aldığını da söyleyerek, bunun doğru olmadığını, bu konuda şirketin tavrının belli olduğunu ,kimseye avantaj sağlamadıklarını belirtti. Gül’ün bu sözleri salonda bulunan acenteler tarafından alkışlarla karşılandı. Gül internet sigortacılığına da değinerek, bunun Türkiye için 30-40 yıl gibi bir süreç alacağını belirterek “Dünyada ve ülkemizde internet henüz satın almak için değil, fiyat teklifi alabilmek için kullanılıyor” dedi. “Acente sayısı 2-3 katına çıkabilir, ülkemizde böyle bir potansiyel var” diyen Gül, acentelerine seslenerek “Müşterilerinize birden fazla ürün satmaya çalışın. Bugüne kadar bunu sizlerden çok istedik. Artık yeni yazılım ile siz isteseniz de istemeseniz de müşteriniz için size farklı sigorta branşları için otomatik teklif geçilecek” şeklinde konuştu.

Gül, Türkiye Sigorta Birliği seçimlerinde Genel Müdür Yardımcısı olarak Hayat Dışı Komite’ye yüksek oyla seçilen Erdinç Yurtseven’i de kutladı. Mapfre Genel Sigorta’dan ayrılarak Madrid’e geri dönen eski İş Geliştirme, CRM ve Kurumsal İletişim ve Müşteri İlişkileri Direktörü Cristina Şakı ise toplantıya konuk olarak dostları ile hasret giderme fırsatı buldu. Selami Şahin ile eğlenceli dakikalar geçiren davetliler, gala gecesinde Bengü ile müziğe doydu. Bu arada başarılı acenteler gala gecesinde Mapfre Genel Sigorta yöneticilerinden ödüllerini aldılar. SİGORTAMEDIA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER