23 Nisan 2024, Salı
spot_img

Serbest piyasa rekabeti doğru yürümediği için sektör de doğru şekilde büyüyemiyor

Uluslararası Sigorta Fuarı’nın ilk gününde düzenlenen ‘Gelecekte Şirketlerin Liderlik Rolü’ başlıklı panelde konuşan Hepiyi Sigorta Genel Müdürü Şenol Ortaç, sektörün gelişmeye açık büyük bir sektör olduğuna vurgu yaparak, “Dolayısıyla rekabetin de büyük olduğu bir sektör. Fakat Türkiye’de öyle çok uzun soluklu bir geçmişi yok. İlk girdiğim yıllardaki şirket sayısıyla şimdiki neredeyse aynı. Hatta artmıyor azalıyor bile. Türkiye’de serbest piyasa rekabeti doğru bir şekilde yürümediği için sektör de doğru şekilde büyüyemiyor” dedi.

İnsanların ve şirketlerin sadece kendi çıkarlarını gözetmesi halinde gizli el teorisinin ortaya çıktığını kaydeden Ortaç, “Bu da son tüketiciye kazandırır. İşte Türkiye’de de işler bu şekilde yürüyor. Algı grupları sektörü yönetiyor. Bu nedenle kanun belirleyici mutlaka haksız rekabeti önleyici yasaları devreye sokmalıdır” diye konuştu.

Hepiyi Sigorta Genel Müdürü Şenol Ortaç

Adil bir rekabet için sigorta şirketlerinin derslerini çok iyi çalışmış olmaları gerekiyor

Panelin bir diğer konuşmacısı Corpus Sigorta Genel Müdürü Murat Şişli ise yaptığı konuşmada, sektörde yaşanan en güncel sorunlardan birisinin güvence olduğunu belirterek, “Sektörün sağlıklı ilerleyebilmesi için içinde bulunduğu ortamı çok iyi değerlendirmesi gerekir. Örneğin Türkiye’de birincil risk deprem. İkinci riskler sonrasında ele alınmalı. Faizlerin ve sermayenin bu kadar arttığı dünyada yatırım yapmak isteyen şirketler de bunu ilk olarak ele allıyor. Bu tür riskleri değerlendiriyor ve ona göre yatırımını yapıyor. Serbest piyasanın oluşması ve adil bir rekabet için sigorta şirketlerinin derslerini çok iyi çalışmış olmaları gerekiyor. Şirketlerin iyi bir ekiple sigortalının yanında olduğunu anlatabilmesi çok önemli” diye konuştu.

Corpus Sigorta Genel Müdürü Murat Şişli

Veri Anayasası oluşturmak gerekiyor

Konuşmasında teknolojinin değişimiyle oluşan dünyaya dikkat çeken Koru Sigorta Genel Müdürü Kasım Yılmaz, “Teknolojiyi iyi kullanan ve vahşi kapitalizm felsefesi güden ve dolaysıyla haksız rekabeti oluşturan firmalarla sektörün geldiği durum ne olacak? Bunların kesinlikle yasalarla düzenlenmesi gerekiyor. Bu işin aslında ahlaki boyutunu da düşünmek gerekiyor. Bir veri anayasası oluşturmak gerekiyor. Yani tüketiciyi sınırlamadan, özgürleştirmek gerekiyor. Yanında olmak gerekiyor” dedi.  

Sermaye yönetimi iyi yapılmalı

Sigorta sektörünün tüm dünyadaki altyapıyı çok iyi analiz etmesi gerektiğini belirten TSB Genel Sekreter Yardımcısı Balkır Demirkıran, Türkiye’nin büyüyen bir Pazar olduğuna dikkat çekti. Balkır, bu nedenle sermaye yönetiminin iyi yapılmazsa sektörde çok büyük sorunların ortaya çıkacağını  da sözlerine ekledi.

Sigorta Ekranı:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER