15 Temmuz 2024, Pazartesi
spot_img

SEİK’in eksperlerin sorunlarına yönelik çözümleri tartışma yarattı

seiktoplanti4 Mart 2014 tarihinde gerçekleştirilen TOBB Ekonomi Şurası’nda Sigorta Eksperleri İcra Komitesi Başkanı Yalçın Kaya’nın, sigorta eksperlerinin sorunlarına yönelik çözüm önerileri tartışma konusu oldu.

Kaya’nın sigorta eksperlerinin 5 önemli sorununa değinerek, bu sorunlarla ilgili çözüm önerilerini, ilgili makamlara ve bürokratlara ilettiği bir sunum yaptı.

Kaya’nın ücret sorunlarına yönelik sunduğu öneri, Sigorta Eksperi Engin Özaydın tarafından eleştiri konusu oldu ve Özaydın bu konuyla ilgili bir yazı kaleme aldı. Özaydın yazsında, SEİK’e yönelik eleştirilerini şu şekilde dile getirdi;

TOBB Ekonomi Şurasında; İcra komitemiz sorunlarımız için önerilerde bulunmuş.
Ücret sorununun çözümü için;

“5684 sayılı Sigortacılık Kanunu’na şu maddenin eklenmesi gerektiği belirtildi: Ekspertiz ücretinin miktarı, sigorta eksperleri ile kendisini tayin eden taraf arasında serbestçe kararlaştırılır. Ücretin asgari miktarı tarife ile belirlenir. Sigorta eksperi tarifedeki asgari miktarın altındaki bir ücretle iş kabul edemez.” önerisinde bulunmuş…
Hayret!
Yalçın Kaya ve arkadaşlarının düşünceleri, 6 ayda nasıl oldu da 180 derece tersine dönüp hidayete erdiler.
Seçimde Yalçın Kaya ve arkadaşları, 5684 sayılı Kanun’da değişiklik yaptırıp, Kanun’un 22/20 maddesini yani “Ekspertiz ücretinin miktarı sigorta eksperi ile kendisini tayin eden taraf arasında serbestçe kararlaştırılır” hükmünü kendilerinin kaldırttıklarını böylece asgari ücret tarifesi uygulayacaklarını açıklayıp seçilmemişler miydi?
01.01.2014 tarihinde, asgari ücreti ne olursa olsun uygulayacağız, uymayana ceza vereceğiz diye il il gezip toplantılarda açıklamamışlar mıydı?
Şimdi gelmiş, 6 ay önce kaldırttık diye öğündükleri maddenin yeniden kanuna koyulmasını talep etmişler. Çok büyük yöneticilik becerisi. Çok büyük öngörü.

Demirel demişti dün dündür, bugün bugün.
Malum fıkradır;
Nasrettin hoca eşeğine her gün biraz daha az yem veriyormuş sonunda eşek açlıktan ölmüş. Komşusu hoca ne yaptın deyince, Hoca; biraz daha dişini sıksa tamda açlığa alıştıracaktım yanıtını vermiş.
Eksperler biraz daha dişlerini sıksınlar, Nasrettin Hocanın eşeği misali açlık (veya ücret) sorunları nasıl olsa kalmayacak.

  1. Engin ÖZAYDIN’ meslektaşımın ifade ettikleri bütün detaylara aynen katılıyorum. Her zeminde ve yazılarımda belirttiğim şey şu. Mevcut SEİK asıl ve yedek üyelerinin derhal istifa etmeleri ve ayrıca yeni yapacağımız seçimde aday olmamalarıdır…Her zaman iddia ediyorum. İdealist eksperlerle bu işlerin tamamı ALTI AY içinde çözülür ve bu camia huzur ve rahata kavuşur….Mesleğimizi şamaroğlanına daha fazla çevirmenin hiçbir manası yok…..Ayrıca bu ülkede mesleğimiz gibi,sigorta sektörüde çok mahir yöneticiler tarafından çökmüştür ,çöktürülmüştür ağlayanımız yok….Vesselam

  2. “Ekspertiz ücretinin miktarı, sigorta eksperleri ile kendisini tayin eden taraf arasında serbestçe kararlaştırılır. Ücretin asgari miktarı tarife ile belirlenir. Sigorta eksperi tarifedeki asgari miktarın altındaki bir ücretle iş kabul edemez.” Cümlesini böyle yorumlamak için yarısını okuyup diğer yarısını görmemek şart.

    Zira burada Asgari ücret talebi net olarak zaten yazılmış, asgari ücret altında iş kabul edilmeyeceği de belirtilmiş. Asgari ücretin üzerinde olacak Ekspertizler içinde ilk cümlenin mevcut olması da son derece normal.

    Hiçbir fikir, proje öne sürmeden sadece her şeye itiraz edelim saikiyle hareket etmek mesleğe ne kazandıracak bilmiyorum. Keşke üstteki yazılarda mantıklı, meslek için faydalı bir fikir kırıntısı, bir proje olsaydı da konuşsaydık, tartışsaydık, yolunu yöntemini, imkanını istişare etseydik.

    Keşke “onlar gitsin, biz gelelim” in üstünde bir şeyler olabilseydi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER