18 Nisan 2024, Perşembe
spot_img

SEDDK ‘dan Trafik Teklif Platformu ‘na ilişkin genelge

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) Karayolu Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Esasları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Genelge yayımladı. Genelgede Platforma üyelik, aracılık sözleşmesi, teklif verilmesi ve poliçe düzenlenmesine ilişkin maddeler yer alıyor.

SEDDK, Karayolu Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Esasları Hakkında Yönetmeliğin 15 inci Maddesinin dördüncü fıkrasının uygulanmasına ilişkin 2024/4 Sayılı Genelgede Değişiklik Yapılmasına Dair Genelge yayımladı. Genelgenin amacı, trafik sigortasındaki talep sorununu çözmek ve sigortalıların mağduriyetini önlemek amacıyla Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi nezdinde kurulan Trafik Teklif Platformu’nun çalışma usul ve esaslarını düzenlemek.

19 Şubat 2024 tarihinde yürürlüğe girecek genelgede 2024/6 sayılı Sigorta Araçları İçin Teklif Platformu Hakkında Genelge Kapsamında platform üzerinden teklif verilmemesi veya verilen teklif kapsamında teklifin verildiği gün sonuna kadar poliçe düzenlenmemesi maddeleri eklendi. 

SEDDK, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi nezdinde kurulan Sigorta Aracıları İçin Teklif Platformu’nun çalışma usul ve esaslarını düzenlemek amacıyla genelge yayınladı.

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) nezdinde kurulan ve 12 Mayıs’ta teknik altyapısı tamamlanan Teklif Platformu’nun çalışma usul ve esaslarını düzenlemek amacıyla genelge yayınladı. Platforma üyelik, aracılık sözleşmesi, teklif verilmesi ve poliçe düzenlenmesine ilişkin maddelerin yer aldığı ve 19 Şubat 2024 tarihi itibariyle yürürlüğe girecek Genelgede çalışma esaslarına ilişkin detaylı bilgiler yer alıyor. 

Platformun çalışma esasları arasında şirketler için Platforma üyelik zorunlu olduğu, aracılar için Platforma üyeliğin isteğe bağlı olduğu ve aracılar tarafından üyelik ücreti ödeneceği, şirkete olan aracı komisyon borcunu veya SBM’ye Platform üyelik ücretini ödemeyen aracının üyeliğinin askıya alınacağı yer alıyor.

İki farklı aracılık modeli

Genelgede sigorta aracıları için iki farklı aracılık ilişkisi modeli yer alıyor. İlk model, mevcut durumda kurulu olan aracılık ilişkilerini içeriyor. İkincisi ise yalnızca Platform üzerinden poliçe üretilmesi amacıyla kurulacak olan Platform Aracılık Sözleşmesi ile mümkün olacak. 

Platform Aracılık Sözleşmesi’nin kurulması isteğe bağlı

Platform Aracılık Sözleşmesi’nin kurulması ise her iki taraf için isteğe bağlı olup sözleşmenin kurulması ve sona ermesine dair işlemler genel hükümlere tabi tutuldu. Genelgede aynı zamanda, Platform Aracılık Sözleşmesi kurulurken teminat mektubu veya kefalet sigortası talep edilemeyeceği, sadece belirli bir sigorta şirketi ile çalışma şartının getirilemeyeceği ve portföyü olumsuz etkileyecek düzenlemelerin yapılamayacağı vurgulandı.

İşleyiş iki aşamada gerçekleşecek

Platformun işleyişi ise iki aşamada gerçekleşecek. İlk aşamada, sigorta aracıları, hâlihazırda anlaşmalı oldukları sigorta şirketlerinden 10 dakika içinde teklif alacak ve verilen teklif numaraları üzerinden poliçe düzenlenecek. İlk aşama süresi içinde teklif alınamaması durumunda ise Platform Aracılık Sözleşmesi kapsamında anlaşılan diğer sigorta şirketlerinden teklif alınabilecek olan ikinci aşamaya geçilecek.

Genelgede ayrıca, sigorta şirketlerinin Platform üzerinden verilen tekliflere ilişkin olarak poliçe prim tahsilatında zorlayıcı koşullar belirleyemeyeceği ve teklif verilmemesi veya gün sonuna kadar poliçe düzenlenmemesi durumunun poliçe düzenlememe olarak kabul edileceği de belirtildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER