18 Nisan 2024, Perşembe
spot_img

SEDDK Başkanı istifa etti

Temmuz 2022’de Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı olarak atanan Mehmet Akif Eroğlu, görevinden ayrıldı. Yerine SEDDK Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu İkinci Başkanı Davut Menteş vekalet edecek. Yeni başkan ve üyelerin önümüzdeki günlerde atanması bekleniliyor.

SEDDK İkinci başkan Davut Menteş

Mehmet Akif Eroğlu kimdir?

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinden 1991 yılında mezun olan Mehmet Akif EROĞLU 1992 yılında Hazine Müsteşarlığında Bankalar Yeminli Murakıp Yardımcısı olarak iş hayatına başladı. 2001 yılında “ABD bankacılık sistemi ve mevduat sigortacılığı” konusunda araştırma ve incelemelerde bulunmak üzere Washington D.C.’ye geçici görevle gitti. 2003 yılında TBMM nezdinde “İmar Bankası Araştırma Komisyonu”nda çalıştı. 2004-2006 döneminde ABD Chicago’da Illinois Üniversitesi’nde işletme mastırı yaptı. 2007 yılında ABD’de FDIC (Federal Deposit Insurance Corporation-Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu) bünyesindeki hizmet içi eğitime katılarak, Examination Management School’dan “Denetim Grup Başkanlığı” sertifikası aldı. Akabinde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nda “Denetim Daire Başkanlığı’na atandı. Eylül 2009 itibariyle Finansal İşlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak Ziraat Hayat ve Emeklilik Şirketinin kurucu ekibine katıldı. 2010 yılı itibarıyla şirketin Genel Müdürlüğü görevine, 2012 yılında ise Ziraat Sigorta Şirketi Genel Müdürlüğüne atandı. 2015-2020 yıllarında Türkiye Sigorta Birliği Genel Sekreterliği görevini üstlendi. 2020-2022 yıllarında Motorlu Taşıt Büro Ülke Müdürlüğü görevini sürdüren Eroğlu, 7 Temmuz 2022 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı olarak atandı. Eroğlu, görev yaptığı dönemlerde TARSİM ve TSEV YK Başkanlığı, Emeklilik Gözetim Merkezi, Türkiye Sigorta Birliği, DASK, Tahkim, Güvence Hesabı, Türk Loydu, Türk P&I Yönetim Kurulu üyelikleri de yapmış olup, YMM ve Bağımsız Denetim Sertifikasına sahiptir.

2 YORUMLAR

  1. Yeni yüzyılda yeni Devlet yapısı kibirli ve oligarşi yaratan bürokratlarları kabu etmiyor. Bu muhterem zorunlu maden işçileri sigortası dahil bütün branşlarda Milli servetlere ve sektöre zarar vermek için elinden gelen her herzeyi yaptı.Sigorta Eksper õn alım sınavı dahil Bizde Sigorta Eksperleri İşveren Sendikası Genel Başkanlığı olarak konuyu Bağlı bulundugumuz Bakanlıklara Bakanlara ve Cumhurbaşkanlığına görevimiz icabı Rapor ettik. İstifa etmesi sektör için doğru bir karar ama sırada Eksperliği iğdiş etme yarışı milli guvenlik sorunu haline getirilen hasar tasfiye sureclerini destekleyen Eksperlere müdahale eden hırsız muamelesi yapan diğer yöneticiler var…
    Mesut Cemil Boyner
    SEİS Genel Başkan

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER