20 Haziran 2024, Perşembe
spot_img

SBM’ye son üç ayda 752 adet suistimal bildirimi yapıldı

sbmSigorta Bilgi Merkezi’nin SİSBİS verilerine göre, 2014 yılının ilk üç ayında branş bazında tüm kaynakların toplam suistimal bildirim adedi 752 oldu. Sigorta şirketleri, en fazla sahte belge düzenlenmesinden kaynaklanan suistimalleri kayıt altına altı.

SİGORTAMEDIA / HABER / ŞERİFE TÜRK

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin (SBM) yayınladığı Sigorta Suistimalleri Bilgi Sistemi (SİSBİS) Veri Tabanı İstatistikleri’ne göre, 2014 yılının ilk üç ayında sigorta şirketleri bildirimlerinde en fazla suistimal, sahte belge düzenlenmesinden kaynaklandı. Diğer bildirimlerde ise en fazla prim suistimallerinin gerçekleştirildiği görüldü. Branş bazında tüm kaynakların 2014 yılının ilk üç ayında toplam suistimal bildirim adedi ise 752 oldu. Suistimal oranının ise otomobil sigortalarında daha yüksek olduğu sonucuna ulaşıldı.

Sahte belge suistimal oranı yüzde 29

Sigorta şirketleri bildirimlerine göre suistimal yöntemlerinden sahte belge suistimallerinin payı yüzde 29, planlanmış hasar (organize hasar) suistimallerinin payı yüzde 19, sahte kaza tespit tutanağı suistimallerinin payı yüzde 16, hasar sonrası sigortalama suistimallerinin payı yüzde 15 ve vurup kaçtı beyanı suistimalleri payı ise yüzde 4 oldu. Diğer suistimaller ise yüzde 16’lık payı oluşturdu.

Diğer bildirimlerden gelen suistimal çeşitlerinde ise en fazla prim suistimallerinin gerçekleştirildiği görüldü. Yüzde 24 pay oranıyla prim suistimallerini, yüzde 11 pay oranıyla aracı, sigortalı, eksper anlaşması yoluyla yapılan ve abartılmış hasar faturası suistimalleri izledi. Sahte kaza tespit tutanağı ve hasar sonrası sigortalama suistimallerinin oranı ise yüzde 9 olarak kayıtlara geçti. Bunların dışında diğer kategorisindeki suistimaller de yüzde 36’lık pay aldı.

Son 12 ayda şirketlerin suistimal bildirimi 3 bine yaklaştı

Sigorta şirketlerinin son 12 ayda toplam suistimal bildirim adeti 2 bin 989’u buldu. Son 12 aylık süre içinde en fazla suistimal bildirimi 476 adet ile 2013 yılının Nisan ayında yapıldı. Suistimal bildirim adedinin en az olduğu ay ise 82 adet ile ekim oldu. 2014 yılının ilk üç aylık döneminde ise 626 adet suistimal bildirimi yapıldı. Şirketler ocak ayında 186, şubatta 183, martta ise 256 adet suistimal bildirimi yaptı.

Diğer kaynakların son 12 aylık toplam suistimal bildirim adetleri ise 530 oldu. En fazla suistimal bildirimi haziran ayında yapıldı. Suistimal bildirim adedinin en az olduğu ay ise ekim oldu. Diğer kaynaklar 2014 yılının ilk üç ayında 123 adet suistimal bildirimi yaptı. Ocak ayında 48, şubatta 42, martta ise 33 adet suistimal bildirimi gerçekleşti.

Otomobil sigortalarında suistimal oranı daha yüksek

Branş bazında tüm kaynakların 2014 yılının ilk üç ayında toplam suistimal bildirim adedi 752 oldu. Üç ay içinde otomobil sigortalarında 712 adet, işsizlik sigortalarında 16, sağlık sigortalarında 8, diğer sigortalarda 6, hayat sigortalarında 3, bireysel emeklilik sigortalarında 3, yangın sigortalarında 3 ve nakliyat sigortalarında 1 adet suistimal bildirimi yapıldı.

Sigorta şirketlerinin suistimal bildirim giriş nedenlerinin yüzde 38.2’sini yalan beyan sebebiyle reddedilenler, yüzde 3’ünü dava sürecindeki suistimaller ve yüzde 54.6’sını sigortalının feragat ettikleri oluşturdu.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER