15 Temmuz 2024, Pazartesi
spot_img

SAP veri ambarı rekorunu kırdı, kurumlar için bulut ile HANA’ya erişim kolaylaştı

sapDünyanın en büyük veri ambarını kuran SAP, Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi
Kurumsal uygulama ve yazılım alanında dünya lideri SAP, veri ambarı alanında bir dünya rekoru daha kırdı. Kaliforniya’da kurulan SAP veri ambarı, 12,1 petabaytlık boyutuyla dünyanın en büyük veri deposu olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi. Kaliforniya’daki rekor lansmanında ayrıca dünyanın ilk gerçek zamanlı bellek içi bulut platformu SAP HANA’daki yenilikler ve buluta erişimi kolaylaştırma vizyonu tanıtıldı.

 

12 Mart 2014, İstanbul – Kurumsal uygulama ve yazılım alanında dünya lideri olan SAP, liderliğini pekiştiren yeni bir rekora imza attı. SAP’nin; HP, Intel, BMMSoft, NetApp ve Red Hat’in de aralarında bulunduğu iş ortaklarıyla birlikte SAP HANA Platformu ve SAP IQ yazılımları kullanılarak hayata geçirdiği veri ambarı 12,1 petabayt (12.100 terabayt) boyutu ile Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi. Guinness Dünya Rekorları tarafından bağımsız bir şekilde denetlenen 12,1 petabaytlık veri ambarının başarısı, Kaliforniya’nın Palo Alto şehrinde gerçekleştirilen basın toplantısıyla duyuruldu.

SAP’nin 12,1 petabaytlık veri ambarının geliştirilmesi ve testleri Kaliforniya’nın Santa Clara kentindeki SAP/Intel Petascale laboratuvarında tamamlandı. Denetlemeleri bağımsız InfoSizing kuruluşu gerçekleştirdi. Guinness Dünya Rekorları arasına giren 12,1 petabaytlık veri ambarı, SAP’nin veri alanındaki ikinci rekoru oldu. SAP, daha önce saatte 34,3 terabaytlık veriyi yükleme ve endekslemeyi başararak veri işleme hızı konusunda dünya rekorunun sahibi olmuştu. 12,1 petabayt, 12 bin 100 terabayt ediyor. 1 petabaytlık veri 223 bin DVD’ye eşdeğer. 1 petabaytlık MP3 arşiviyse çalması toplam 2000 yıl süren bir şarkı listesine karşılık geliyor.

 

Teknoloji ve İnovasyondan Sorumlu SAP Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Vishal Sikka, dünya rekoru ve yeni SAP HANA hizmetleri hakkında şunları söyledi:

“SAP HANA ve SAP IQ’yu bir araya getirerek kırdığımız dünya rekoru, mühendislik ekibimize vermiş olduğum görev teknoloji dünyasında adeta ‘aya ayak basmak’ kadar çığır açacak bir görevdi. Hedefimiz, büyük veriyi gerçek zamanlı, hızlı ve ölçeklenebilir analitiklerle bir araya getirme konusunda yeni bir eşiği aşmaktı. Bunu başarmanın gururunu yaşıyoruz. SAP HANA platformunun büyük veri ve iş analitiğine getirdiği inovasyon, maliyet avantajı ve yüksek performans, SAP teknolojisiyle birleşerek bu muazzam rekora imza atmamızı sağladı. Bu rekorla birlikte SAP’nin devrim yaratan SAP HANA platformuna erişimi kolaylaştırmayı hedefledik ve pazar erişimini basitleştirdik. Böylece müşterilerimiz ve iş ortaklarımız SAP HANA’nın gücünü deneyimleyebiliyor ve bulut tabanlı yazılımda yeni eşikleri aşmak üzere diledikleri uygulamalar arasından kolayca seçim yapabiliyor. Her ölçekte kurumu, SAP çözümleriyle iş süreçlerini geleceğe taşımaya davet ediyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER