19 Haziran 2024, Çarşamba
spot_img

Sanayi üretimi şubatta yüzde 4.9 arttı

acente rapor sigorta2014 yılına yüzde 7.3 artışla başlayan sanayi üretimi, yılın ikinci ayında yüzde 4.9 arttı

Sanayi üretimi ihracata dayalı üretimin desteğiyle şubatta bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4.9 ile beklentilerin üzerinde bir artış kaydetti. Toplam sanayi üretiminde şubat ayında geçen yılın aynı ayına göre medyan bazında mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmamış artışın yüzde 4 olması bekleniyordu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi şubatta bir önceki aya göre yüzde 0.1 azaldı. Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi şubatta bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4.9 arttı.

Sanayinin alt sektörleri şubat ayında bir önceki aya göre madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi yüzde 0.5 artarken imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 0.2 azaldı, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise aynı kaldı.

TÜİK verilerine göre ihracat şubat ayında yüzde 6.2 artarak 13.15 milyar dolar olmuş ihracattaki artışın desteğiyle dış ticaret açığı beklentilerin oldukça altında kalmıştı. Şubatta bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 11, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 4.4 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 5.2 arttı.

Ana sanayi grupları sınıflamasına göre, şubat ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 3.3 ile dayanıklı tüketim malı imalatında gerçekleşti. İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde ise şubatta bir önceki aya göre en yüksek düşüş yüzde 15.3 ile diğer ulaşım araçlarının imalatında gerçekleşti. Bu düşüşü, yüzde 2.6 ile kauçuk ve plastik ürünlerin imalatı, yüzde 2.5 ile deri ve ilgili ürünlerin imalatı takip etti.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER