16 Haziran 2024, Pazar
spot_img

Sanayi üretimi en düşük büyümeyi gerçekleştirdi

istatistiklerTürkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), sanayi üretim verilerini açıkladı. Mart ayında sanayi üretimi yüzde 4.2 artarak Kasım 2013’ten bu yana en düşük büyümeyi kaydetti

Mart ayı sanayi üretim rakamları açıklandı. Buna göre takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4.2 arttı. Sanayi üretimi Mart ayında, Kasım 2013’teki yüzde 4.7’lik artıştan bu yana en düşük artışı kaydetmiş oldu. Sanayi üretimi Şubat’ta yüzde 4.9, Ocak ayında ise yüzde 7.1 artmıştı. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 0,4 azaldı. Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2014 yılı Mart ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 2.9, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 0.3 azaldı, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise aynı kaldı. Ana Sanayi Grupları sınıflamasına göre, 2014 yılı Mart ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 1.9 ile dayanıklı tüketim malı imalatında gerçekleşti.

En yüksek düşüş ulaşım araçlarında
İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2014 yılı Mart ayında bir önceki aya göre en yüksek düşüş yüzde 10.6 ile diğer ulaşım araçlarının imalatında gerçekleşti. Bu düşüşü, yüzde 9.2 ile makine ve ekipmanlarının kurulumu ve onarımı, yüzde 8.5 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatı takip etti.

En yüksek artış imalatta gerçekleşti
İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2014 yılı Mart ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 7.9 ile diğer imalatlarda gerçekleşti. Bu artışı, yüzde 4.8 ile tütün ürünleri imalatı, yüzde 4.1 ile motorlu kara taşıtı, treyler (römork) ve yarı treyler (yarı römork) imalatı takip etti.

Birinci çeyrekte en yüksek artış madencilikte
Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2014 yılı birinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 7.3, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1.3 artarken elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 0.3 azaldı.

Madencilikte yıllık artış yüzde 9
Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2014 yılı birinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 9.0, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 5.2, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 4.0 arttı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER