26 Mayıs 2024, Pazar
spot_img

SAİK, acentelik mesleğinin sorunlarını masaya yatırdı

Sigorta Acenteleri İcra Komitesi (SAİK) düzenlediği Sigorta Acenteleri Sektör Meclisi ve Sigorta Acenteleri İcra Komitesi toplantılarında, komisyon çalışmalarına ilişkin bilgiler verilerek, mesleğe ilişkin genel konular değerlendirildi.

20 Ekim 2014 tarihinde yayınlanan haberimizde editör hatası nedeniyle yanlışlık olmuştur. Haberi düzeltir, TÜSAF ve SAİK’ten özür dileriz. 

Sigorta Acenteleri İcra Komitesi (SAİK) 10 Ekim 2014 tarihinde birlik merkezinde Sigorta Acenteleri Sektör Meclisi ve Sigorta Acenteleri İcra Komitesi toplantıları gerçekleştirdi. Acentelere yönelik gerçekleştirilen toplantılarda komisyon çalışmalarına ilişkin bilgiler verildi, mesleğe ilişkin genel konular değerlendirildi, şikâyet ve öneriler masaya yatırıldı.

Sigorta Acenteleri Sektör Meclisi Toplantısı’nın ilk bölümünde, sigorta acenteliği mesleğinin geliştirilerek daha etkin, sistematik ve verimli biçimde icra edilebilmesini teminen oluşturulan “Eğitim”, “Mevzuat”,” Mesleki Sorunların Tespiti ve Çözüm Önerileri Geliştirme”, “Sigorta Bilinçlendirme ve Tanıtım Stratejisi”, “Sigorta Pazarının Büyütülmesi” ile “Zorunlu Poliçelerdeki Sorunlar ve Zorunlu Poliçe Alanlarının Geliştirilmesi” komisyonlarının çalışma toplantıları yapıldı. Komisyon toplantılarının akabinde gerçekleştirilen Sektör Meclisi Toplantısı’nın ikinci bölümünde ise, Komisyon Başkanları tarafından Sektör Meclisi Üyelerine komisyon çalışmalarına ilişkin bilgi verildi. Ayrıca, mesleğe ilişkin genel konular değerlendirildi.

Sigorta Acenteleri İcra Komitesi üyelerinin tamamının katılımıyla gerçekleştirilen İcra Komitesi Toplantısı’nda ise sigorta acenteliği faaliyetinin yürütüleceği mekânın sahip olması gereken fiziki şartlar, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin tüzel kişilere ait araçların karayolları zorunlu mali sorumluluk sigortası poliçelerindeki indirim/sürprim işlemlerine yönelik uygulamaları, sigorta acenteleri arasındaki iş paylaşımı ile şubelerde yaşanan sorunlar, sigorta acentelerinin poliçe tanzimi esnasında kullanabilecekleri yazılım programlarının ilgili mevzuata uygunluğunun kontrol edilmesi, Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), İcra Komitesi’ne intikal ettirilen şikâyet ve müracaatların değerlendirilmesi ile disiplin işlemleri gündeme geldi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER