19 Haziran 2024, Çarşamba
spot_img

SAB: Araç tanımları sigortacılık mevzuatı ile uyuşmuyor; uygulamada sorunlar yaşanıyor

sab-logoSigorta Acenteleri Derneği (SAB), Hazine Müsteşarlığı’na araç kullanım tarzlarında yapılan değişikliğin sigortacılık mevzuatı ile uyuşmadığını ve uygulamada sorunların oluştuğunu belirterek, bu alanda düzeltme talebinde bulundu.SAB Yönetim Kurulu’nca yapılan düzeltme talebinde, araç tanımlarının düzeltilmemesi sebebiyle eksik teminat, hatalı prim, hasarsızlık/hasarlılık kademelerinin doğru çalışmaması gibi sorunlarla karşılaşıldığı belirtildi. Bu alanda yaşanan karışıklığın sigortalıların sektöre güvensizlik duymasına neden olduğu da ifade edilen düzeltme talebinde şu açıklamalara yer verildi:

“2 Ağustos 2013 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan 6495 nolu Kanun’un 13. maddesi ile araç kullanım tarzlarında değişiklik yapılmıştır.

Eskiden koltuk sayısı 14+1 olan araçlar minibüs, bu koltuk sayısının üzerinde olanlar otobüs olarak anılmaktaydı .Yeni kanun İle koltuk sayısı 16+1 olan araçlar minibüs, bu koltuk sayısının üzerinde olanlar otobüs olarak anılacağı açıklanmıştır. Ayrıca hususi oto tanımı da değişmiş, 9 oturma yeri olan araçlar yeni kanunla HUSUSİ OTO olarak tanımlanmıştır. Araç tanımlamasında yapılan değişiklik, sigortacılık mevzuatındaki araç tanımlaması ile uyuşmadığı için uygulamada sorunlar çıkmaktadır:

*Ruhsatını yeni kanuna göre değiştiren sigortalılara düzeltme zeyilnamesi yapılamamaktadır.

*Bazı sigorta şirketleri araç tanımlamasında değişiklik yapmış olmasına rağmen TRAMER ile entegre çalışmadığı için sorunlar yaşanmaktadır.

*Geçen yıl OTOBÜS olarak kesilmiş 16+1 kişilik araca bu yıl MİNİBÜS olarak poliçe düzenlenmek istendiğinde, TRAMER hasarsızlık indirimini vermediği gibi birde SÜRPRİM uygulamaktadır.

*Araç marka kodları ile ilgili sıkıntılar yaşanmakta, poliçe düzenleme esnasında sistem MARKA KODU hataları vermektedir. Dolayısı ile MARKA KODLARI ile ilgili de ayrıca bir çalışma yapılması gerekmektedir.

*Araç tanımlarının düzeltilmemesi nedeniyle eksik teminat, hatalı prim, hasarsızlık/hasarlılık kademelerinin doğru çalışmaması sonuçlarını doğurmakta ve karışıklık yaratmaktadır, ayrıca sigorta alıcıları nezdinde sektörümüze güvensizlik doğurmaktadır.

*Bu itibarla, sigortacılık mevzuatındaki araç tanımlamalarının, 6495 sayılı Kanun’un 13.maddesiyle değiştirilen araç tanımlamalarına uygun değişikliklerin yapılmasını bilgilerinize arz ederiz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER