19 Temmuz 2024, Cuma
spot_img

Riskleri iyi değerlendiren ve doğru fiyatlama yapan kâra geçer

insurance__ (1)Mazars Denge Denetim Ortağı, Sigortacılık Bölüm Başkanı Aylin Beydemir, çok iyi risk değerlendirmesi ve doğru fiyatlama yapan sigortacının kâra geçmemesi için hiçbir neden olmadığını söyledi.

Denetim ve müşavirlik firması Mazars Denge’nin Denetim Ortağı ve Sigortacılık Bölüm Başkanı Aylin Beydemir, sigorta şirketlerinin en önemli departmanın underwriting bölümleri olduğunu bildirerek “Danışmanlık verdiğimiz firmalara çok iyi işleyen underwriting departmanlarının olması gerektiğini anlatıyoruz. Çünkü riski iyi hesaplayıp doğru fiyat veren şirketlerin kar yazabildiğini görüyoruz” dedi.

Türkiye sigorta sektörü gelecek vaat ediyor

Mazars Denge olarak Türkiye’nin en köklü denetim ve müşavirlik firmalarından biri olduklarını belirten Beydemir, “Şirketimiz bugün içlerinde sektörün önde gelen şirketlerinin de olduğu birçok sigorta firmasına hizmet veriyor. Türkiye sigorta sektörü gelecek vaat eden bir sektör ve bunu hemen hemen herkes dile getiriyor. Genç bir nüfus var ve sigorta ihtiyacı ise her geçen gün artıyor. Fakat tasarruf bilinci henüz oluşmamış olması nedeniyle sigortalanma oranı henüz istenen seviyelerde değil. Bireysel emeklilik son zamanlarda daha lokomotif bir alan olarak dikkat çekiyor ve bizlerde BES’teki güzel gidişin süreceğini düşünüyoruz”dedi.

Şirketlerin underwriting departmanı olmalı

Sektörün genel sorunu olan kârsızlık problemine yönelik açıklamalarda bulunan Beydemir, sigortacılığın fiyatlamayla başlayan bir alan olduğunu belirterek, “Müşteri size risk transferi için geliyor. Riski iyi hesaplayıp, iyi fiyatladıktan sonra kar etmemeniz için neden yok. Fakat geçmişte yıllarca sektörün lokomotifi olan trafik branşında pazar payı mücadelesi nedeniyle yaşananlar, şirket büyükse ürettiği primle ölçülmesi, kâra hiç bakılmaması ve gelinen durum. Denetçi kimliğimizle değil ama danışmanlık yaptığımız zaman, müşterilerimizin prosedürlerini, fiyatlamalarını gözden geçirdikten sonra neler yapılabileceğini anlatıyoruz. Burada önemli olan şirketin hedefi nedir, poliçe geldi yapalım değil de tüm inceliklerini göstermeye çalışarak iyi bir underwriting departmanı olması gerektiğini anlatıyoruz” diye konuştu.

Düzenlemeler yabancı yatırımcılar sayesinde oldu

Sektöre yabancı ilgisini ve yabancıların sektöre neler getirdiğini de açıklayan Beydemir, “Yabancı yatırımcı geldikçe sektörün daha da iyiye gideceğini düşünüyorum. Bakın yazılan zararlar kendini cover etmeye başladı. Zararlar temizlenmeye başladı. Son düzenlemelerle bazı şeylerin normal hale dönmeye başladığını düşünüyorum ve bunun da yabancıların sayesinde olduğunu düşünüyorum. Yerli oyuncular prim odaklı düşünerek hareket ederken, yabancılar daha uzun vadeli bakarak hareket ediyor. Hazine’nin düzenlemelerinin de hakkını vermek lazım tabii ki. Bunlarla birlikte durumun daha da iyiye gideceğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Beydemir’den…

• Biz Türkler maalesef, yasak seven ve zorunlu olan şeylerle bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Buna DASK örneğini verebiliriz.

• Sigortaya güven anlamında bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum. Bilinçlendirme anlamında bir eksiklik olduğunu düşünüyorum.

• Benim beklediğim bir konsolidasyonun mutlaka olacağı. Allianz ile Yapı Kredi en güzel örnek.

• Allianz’ın son hamlesini yaşayıp göreceğiz. Aldığı şirket pazar payında çok iyi konumda.

• Düzenleme olmak zorunda. Sigorta başıboş bırakılacak bir alan değil.

DUNYA.COM/YAKUP SAYAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER