18 Temmuz 2024, Perşembe
spot_img

“Reel ekonomiye destek olan İslami ürünlerin kullanımı daha da artacak”

Hayatımız Sigortalı, Ekim
Hayatımız Sigortalı, Ekim

Katılım Emeklilik, ‘faizsizlik prensibi’ ile Bireysel Emeklilik Sistemi’nin (BES), 19’uncu oyuncusu olarak sektördeki yerini aldı. Günümüz dünyasında İslami finans ürünlerinin hem kullanımının hem de hitap ettiği segmentin arttığını belirten Katılım Emeklilik Genel Müdürü Ayhan Sincek, bu tür ürünlerin özellikle reel ekonomiye destek vermesi açısından ileride kullanımının daha da artacağını söylüyor.

Alp SÜER / HAYATIMIZ SİGORTALI

Türkiye’de katılım bankacılığı sektörünün önde gelen bankalarından Albaraka Türk ve Kuveyt Türk’ün eşit ortaklığıyla kurulan “Katılım Emeklilik”, Bireysel Emeklilik Sistemi’nin (BES) 19’uncu oyuncusu olarak sektördeki yerini aldı. Temmuz ayında faaliyetlerine başlayan ve 10 Eylül’de de lansman toplantısını yapan şirket, sektörde oldukça iddialı. İlk beş yılda, 500 bin katılımcı, 1 milyar TL fon büyüklüğüne ulaşmayı ve BES’te ilk 10 arasında yer almayı hedefleyen şirket, sektörde yeni yazılan işlerin de yüzde 10’una talip. Katılım Emeklilik’in Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini Albaraka Türk Genel Müdürü Fahrettin Yahşi, Genel Müdürlük görevini ise Ayhan Sincek yürütüyor. Biz de SİGORTALI dergisi olarak bu ayki kapak sayfalarımıza Ayhan Sincek’i konuk ettik. İlk röportajını dergimize veren Sincek’le Katılım Emeklilik, hayat sigortacılığı ve BES’le ilgili söyleştik.

Yaptıkları sigortacılıkta, faizsizlik prensibinin ısrarla altını çizen Sincek, “Sigorta modelimiz, Türkiye’de mevzuatın el verdiği ölçüde uygulayabileceğimiz uluslararası alanda kabul gören ve belli prensipleri olan ‘tekafül’ sistemidir” diyor. Sincek, Katılım Emeklilik olarak geleneksel hayat sigortasından faiz nedeniyle faydalanamayan ama hayat sigortası ihtiyacı olan kişilerin, karşılıklı yardımlaşma amacıyla, katılım esaslı finans prensipleri çerçevesinde ihtiyaçlarını karşılamayı hedeflediklerini söylüyor. Günümüz dünyasında İslami finans ürünlerinin her geçen gün hem kullanımının hem de hitap ettiği segmentin arttığını belirten Sincek, bu tür ürünlerin özellikle reel ekonomiye destek vermesi açısından ileride kullanımının daha da artacağını vurguluyor.

Hedef kitle: faize hassas kesim
Katılım Emeklilik’le ilgili olarak bazı bilgileri okuyuculara aktarırsak, şirket öncelikle faize duyarlılığı olan kitleleri sistemle tanıştırmayı ve bu kitleleri sisteme dâhil etmeyi hedefliyor. İkinciolarak şirket, iki katılım bankasının (Albaraka Türk ve Kuveyt Türk), güçlerini birleştirmesi sonucu yüzde 50-50 eşit ortaklıkla kurulmuş. Bu model, BES’te bugüne kadar bir ilki oluşturuyor. Katılım Emeklilik’te hedef kitle faize duyarlı kesim olmakla birlikte Sincek, sundukları ürünleri, bu kesimin yanı sıra emeklilik sözleşmelerindeki yatırım çeşitlendirmesini, faizsiz ve katılım bankacılığı prensiplerine uygun alanlarda değerlendirmek ve ikinci bir emeklilik sözleşmesi de almak isteyen katılımcıların da tercih edeceklerine inandığını açıklıyor. Türkiye’de faizsiz hayat sigortacılığı hizmetini de ilk kez Katılım Emeklilik sunuyor. Faizsiz hayat sigortacılığında temel prensibin dayanışma ve karşılıklı yardımlaşma olduğunu vurgulayan Sincek, şunları söylüyor: “Sigortalıların ödediği primler, şirket payları düşüldükten sonra bir havuzda toplanıyor. Bir sigortalı herhangi bir nedenle tazminat almak için hak kazandığında ödeme bu risk havuzundan yapılıyor. Bu noktada güçlü ve dengeli bir havuz oluşturmak sonrasında bu havuzda biriken fonu en verimli şekilde yönetmek büyük önem kazanıyor. Katılım Emeklilik olarak sağlıklı ve büyük bir havuz oluşturmak için çalışıyoruz. Genel prensiplerimiz olarak sigortalılardan toplanan primler Danışma Kurulumuzun onayladığı faizsiz alanlarda muhakkak değerlendiriliyor. Sigorta primlerimizden yapılan tüm kesintileri, verdiğimiz teminatlarda sigortalı ve sigorta ettirenlere karşı şeffaf ve açık şekilde belirtiyoruz.”

katılım sigortalı 1Katılım Emeklilik, hayat sigortacılığında ağırlığı şimdilik “kredi hayat sigortası”na verecek. Ancak, şirketin orta ve uzun vadeli hedefleri arasında “unit-linked” olarak bilinen birim bazlı yatırım fon esaslı, faizsiz birikimli hayat sigortası ürünlerini piyasaya sunmak da var. Söz konusu ürünlerin, hem risk hem de birikim tarafları bulunuyor. Katılımcıların birikimleri aynen BES’te olduğu gibi faizsizlik esasları ile çalışan fonlarda değerlendiriliyor. Sincek, özellikle bu alanda dünyada bu tür ürün sunan tekafül şirketlerinin çok yoğun çalıştığını ve müşteri ihtiyaçları ile birebir örtüşen ürünler ile hizmet verdiklerini belirtiyor.

6 fonu katılımcılara sundu Hayat sigortacılığını bir yana bırakıp BES tarafına gelirsek Katılım Emeklilik, faizsizlik prensibine uygun olarak, katılma hesaplarına, altına, katılım bankacılığı ilkelerine uygun hisse senetlerine ve uygunluk onayı alınmış kamu ve özel sektör sukuklarına (kira sertifikalarına) dayalı, toplam altı emeklilik yatırım fonunu katılımcıların hizmetine sundu. Bunların dışında, şirketin kuracağı fonların faiz içermeyen döviz, gümüş ve benzeri kıymetli maden işlemleri ile gayrimenkul ve emtiaya yatırım yapması da ileride mümkün olacak. Katılım Emeklilik’in, katılımcılara uzun vadede istikrarlı ve tatminkâr bir reel getiri sağlaması için çalışan emeklilik fonları, emeklilik şirketi tarafından mevzuatta belirtilen sınırlamalar dâhilinde belli bir yönetim ücreti ile yönetiliyor. Aylık düzenli katkı payı 100 TL’den başlayan Katılım Emeklilik’in bireysel emeklilik ürünleri, Albaraka Türk ve Kuveyt Türk’ün 500’e yakın şubesinden katılımcılara sunulmaya başlandı.

Sincek, katılımcıları sistemde tutmak için şirket olarak büyük gayret sarf edeceklerine dikkat çekiyor. Doğru satış stratejileri uygulayarak Katılım Emeklilik’te sektöre göre çıkış oranlarının düşük olmasını beklediklerini ve bunu hedeflediklerini belirten Sincek, “Devlet katkısı ile birlikte sisteme ilgi de arttı. Ayrıca, ‘Sistemde 3-5 bin TL’lik bir param birikti. Bunu bozup, LCD alayım’ diyen katılımcıları sistemde tutmak gerekiyor. Bunu sağlamak için de BES’in uzun vadeli, emeklilik döneminde rahat etmek için yapılan bir tasarruf yöntemi olduğunu anlatacağız. Yaptıkları tasarruftan gelecekleri için en yüksek faydayı nasıl sağlayacaklarını göstereceğiz” diyor.

21 milyon TL sermayesi var
21 milyon TL ödenmiş sermaye ile kurulan Katılım Emeklilik, lisansını 9 Mayıs 2014 tarihinde alarak ilk kredi hayat sigortası poliçesini 2 Haziran 2014 tarihinde, ilk BES sözleşmesini ise 4 Temmuz 2014 tarihinde üretti. Şirket, bireysel emeklilik ürünlerinin yanı sıra katılımcılara, Kredi Hayat Sigortası, Yıllık Yenilemeli Ferdi Kaza Sigortası ve Grup Hayat Sigortası gibi ürünler de sunuyor. Katılım esaslı hizmet veren Katılım Emeklilik’in tüm ürünleri, İslami finans ve fıkıh konularında uzman ve otorite kabul edilen Prof. Dr. Hamdi Döndüren ve Mehmet Odabaşı’ndan oluşan Danışma Kurulu’nun onayı alınarak hazırlanmış. Danışma Kurulu düzenli olarak toplanıyor ve yapılan çalışmaları değerlendirip icazete uygun olarak sürdürüldüğünü onaylıyor. Şirketin, emeklilik fonlarını ise bu alanda belli bir deneyimi olan Ergo Portföy yönetiyor.

Faizsiz bankacılığın öncüsü iki köklü kuruluş
Biraz da Katılım Emeklilik’in sermayedarları hakkında bilgi vermek gerekirse, iki eşit ortaktan Albaraka Türk, Türkiye’de faizsiz bankacılık alanındaki finansal kuruluşların ilki ve öncüsü olarak 1985 yılında faaliyete geçti. Ortadoğu’nun ileri gelen gruplarından Albaraka Bankacılık Grubu (ABG), İslam Kalkınma Bankası (IDB) ve Türk ekonomisine yarım yüzyıldan fazla hizmet veren yerli bir sanayi grubunun öncülüğünde kurulan Albaraka Türk’ün ortaklık yapısının içinde yabancı ortakların payı yüzde 66.10, yerli ortakların payı yüzde 10.48 ve halka açık olan pay ise yüzde 23.42. İkinci eşit ortaktan 1989 yılında Özel Finans Kurumu statüsünde kurulan Kuveyt Türk, Mayıs 2006’da unvanını, Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş. olarak değiştirdi. Faizsiz bankacılık sektöründeki istikrarlı büyümesini sürdüren Kuveyt Türk’ün, sermayesinin yüzde 62’si Kuveyt Finans Kurumu’na (Kuwait Finance House), yüzde 9’u Kuveyt Devlet Sosyal Güvenlik Kurumu’na, yüzde 9’u İslam Kalkınma Bankası’na, yüzde 18’i Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne, yüzde 2’si de diğer
ortaklara ait.

Katılım Emeklilik toplumda finansal okuryazarlığı artıracak
Katılım Emeklilik Genel Müdürü Ayhan Sincek’in verdiği bilgilere göre, şirketin en önemli misyonlarından bir tanesi de katılımcıların finansal okuryazarlığını artırmak. Bu amaç doğrultusunda da şirket önümüzdeki dönemde Finansal Okuryazarlık Derneği (FODER) ve sivil toplum kuruluşları ile işbirliği yaparak bir takım projeleri hayat geçirmeyi planlıyor. Konu ile ilgili bilgiler veren Sincek, şunları söylüyor: “Katılım Emeklilik olarak FODER’le birlikte 2015’te eğitim programını hayata geçirmeyi planlıyoruz. Bu konuda ortak bir içerik hazırlayıp bunları öncelikle kurucu ortak bankaların müşterilerine belli bir plan çerçevesinde sunmayı hedefliyoruz. Bu hem finansal ürünler hakkında bilgi içeriyor hem de bireylerde tasarruf bilincini artırmayı hedefliyor. Belli noktalarda, banka şubelerindeki müşterilerin ayağına kadar gidilip eğitimlerin gerçekleştirilmesi planlanıyor.”

katılım sigortalı 2“Eşit ortaklıktan memnunuz yeni şirket satın almayacağız”
Katılım Emeklilik’in, faaliyetlerine başlaması dolayısıyla 10 Eylül’de basın lansmanı gerçekleştirildi. Lansmana, Albaraka Türk Genel Müdürü ve Katılım Emeklilik Yönetim Kurulu Başkanı Fahrettin Yahşi, Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan, Katılım Emeklilik Genel Müdürü Ayhan Sincek ile yönetim kurulu üyeleri ve üst düzey yöneticiler katıldı. Basın mensuplarının merak ettiği başlıca konu da her iki şirketin eşit ortaklığı ve söz konusu ortaklığın önümüzdeki dönemde de sürüp sürmeyeceğiydi. Gerek, Yahşi, gerekse de Uyan’ın verdiği izlenime göre her iki şirket de eşit ortaklıktan son derece memnun. Hatta her iki yönetici Katılım Emeklilik’in başında Yönetim Kurulu Başkanı olarak kimin yer alacağı konusunu dahi sorun etmemiş. Mevcut durumda, Albaraka Türk Genel Müdürü Fahrettin Yahşi, Katılım Emeklilik’in Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapıyor. Eşit ortaklık önümüzdeki dönemde de devam edecek. Yeni bir şirketin satın alınması ise her iki ortağın gündeminde yok. Uyan’ın basın toplantısındaki şu sözleri de her iki ortak arasındaki sinerjiyi açıkça ortaya koyuyor: “2 artı 2’nin, 4’ten çok ettiğini ispatlayacağız.”

Tam bir spor düşkünü Sincek Galatasaray’ın maçlarına gidiyor
Katılım Emeklilik Genel Müdürü Ayhan Sincek, tam bir spor tutkunu. Kürek sporuna ilgi duyan Sincek, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) öğrenim gördüğü yıllarda bir yıl boyunca kürek çekmiş. Lise yıllarında da lisanslı sporcu olarak basketbol, voleybol ve hentbolla ilgilenmiş. Golfe ve futbola da meraklı olan Sincek, koyu bir Galatasaray taraftarı; Galatasaray’ın, Türk Telekom Arena’daki maçlarına fırsat buldukça gittiğini söylüyor. Her türlü müziği dinlediğini, sinema ve televizyon dizilerine de ilgi duyduğunu belirten Sincek, aynı zamanda iyi bir aile babası. Eşinin öğretmen olduğunu, 16 ve 10 yaşlarında iki kızının
olduğunu söyleyen Sincek, ailesine zaman ayırmaktan da büyük keyif aldığını dile getiriyor.

Hüsnü Bey’in tanıştığı en güler yüzlü murakıp!
Katılım Emeklilik Genel Müdürü Ayhan Sincek, sigortacılık kariyerine 1997 yılında Hazine Müsteşarlığı Sigorta Denetleme Kurulu’nda Aktüer Yardımcısı olarak başlamış. Sincek, 13 yıllık devlet tecrübesinin ardından FİBA Holding’ten, Hüsnü Özyeğin’den gelen teklifle özel sektöre geçmiş. Özel sektöre bu şekilde adım atmış olmasını hayatının önemli dönüm noktalarından biri olarak tanımlıyor. Hüsnü Bey’in, “Sen, tanıştığım en güler yüzlü murakıpsın” cümlesi de halen kulaklarında çınlıyor.

Sigortacılık kariyerine Hazine Müsteşarlığı’nda başladı
1970 Kütahya doğumlu Ayhan Sincek, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) Matematik Bölümü’nde okuduktan sonra araştırma görevlisi olarak iş hayatına yine aynı üniversitede atıldı. Sigortacılık kariyerine, 1997 yılında Hazine Müsteşarlığı Sigorta Denetleme Kurulu’nda Aktüer Yardımcısı olarak başladı. 2002 – 2004 yılları arasında Boston Üniversitesi’nde Aktüerya mastırı yapan Sincek, 2007 yılında Hazine Müsteşarlığı’ndan özel sektöre Credit Europe Life şirketi ile geçti. Ardından, 2010 yılında Anadolu Hayat Emeklilik’te Genel Müdür Yardımcılığı görevine başlayan Sincek, 2013 yılı Ağustos ayından beri Katılım Emeklilik Kurucu Genel Müdürü olarak kariyerini sürdürüyor. Ayhan Sincek, 2007 yılı itibarıyla 66 Numara ile Aktüerler Sicili’ne kayıtlı.

Katılım Emeklilik hangi fonları katılımcılara sundu?
_ Alternatif Katkı Fonu
_ Alternatif Standart Fonu
_ Alternatif Esnek Fonu
_ Grup Alternatif Esnek Fonu
_ Alternatif Altın Fonu
_ Büyüme Amaçlı Alternatif
Hisse Senedi Fonu

Albaraka Türk ve Kuveyt Türk müşterilerine sigorta güvencesi

Hayat sigortacılığı ve ferdi kaza branşında da sektörde iddialı olan Katılım Emeklilik, “Kredi Hayat Sigortası” ile Albaraka Türk ve Kuveyt Türk bankalarından kullanılan finansman için ecelen vefat riskine karşı var olan borcu kapatarak kanuni varisleri güvence altına alıyor. Bir bireyin, sözgelimi konut satın almak istediğini düşünelim. Katılım bankası, bunun finansmanını sağlıyor. Birey, katılım bankasıyla anlaşarak sağlanan finansmanın vadesi (sözgelimi 3 yıl ya da 5 yıl) ve geri ödeme koşullarını belirliyor. Birey, sözgelimi borcun geri ödenmesi süresinde ecelen vefat ederse ve Kredi Hayat Sigortası yaptırdıysa bankaya olan borcunu Katılım Emeklilik kapatıyor. Kredili Hayat dışında, “Yıllık Yenilemeli Ferdi Kaza Sigortası” ise Katılım Emeklilik’in İslami finans prensiplerine uygun olarak hazırladığı ve sunduğu bir ürün. Söz konusu sigorta, Katılım Emekllik müşterilerini, kazaların getirebileceği
olumsuzluklara karşı güvence altına alıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER