17 Haziran 2024, Pazartesi
spot_img

“Piyasada ‘Tamamlama Sigortası’ yok tüketici risk taşımaya devam ediyor”

Hatice KolçakTüketiciler Derneği (TÜDER) Emlak Komisyonu Başkanı Hatice Kolçak, “Yeni Tüketici Kanunu’na göre 30 konuttan büyük projeler için ‘Tamamlama Sigortası’ yapılmak zorunda. Tamamlama Sigortası henüz piyasada olmadığı için tüketici risk taşımaya devam ediyor” diye konuştu.

TÜRKİYE GAZETESİ

Mayıs ayı sonunda yürürlüğe giren ve devrim niteliğinde yenilikler getiren Tüketici Kanunu’nda 30 konuttan büyük projeler için yapılması zorunlu olan tamamlama sigortasının satışı yapılmıyor. Tüketiciler Derneği (TÜDER) Emlak Komisyonu Başkanı Hatice Kolçak, kanun yürürlüğe girmeden hazırlık aşaması ve uygulamaya geçiş için altı ay zaman verildiğini hatırlatarak, “Yeni Tüketici Kanunu yürürlüğe girmeden tanınan altı aylık süre zarfında hukuki ve teknik alt yapının sağlanmadığı, işlerin son güne bırakıldığı, müteahhitlerin dışında, bankalar ve sigorta şirketlerinin de hazırlıksız yakalandığı anlaşıldı. Yeni kanunla, alıcıya tanınan 14 günde sözleşmeden ve banka kredisinden cayma hakkı, satış vaadi sözleşmelerinin noter huzurunda yenilenmesi, inşaat ruhsatı alınmadan satış yapılamaması, Tamamlama Sigortası gibi birçok yasal zorunluluklar getirilmiş olmasına rağmen uygulanamayan kanun hükümleri nedeniyle tüketici eski düzen risk almaya devam ediyor” dedi.

Hatice Kolçak, “Kanuna göre 30 konuttan büyük projeler için zorunluluk olan Tamamlama Sigortası teminatı gerekiyor. Piyasada olmayan ve satılamayan Tamamlama Sigortası yapılamadığı için tüketici risk taşımaya devam ediyor” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER