18 Temmuz 2024, Perşembe
spot_img

PERILS, 6 Şubat depremlerinde sigortalı hasar tahminini 6,2 milyar dolara çıkardı

Zürih merkezli afet sigortası veri sağlayıcısı PERILS AG, Kahramanmaraş depremlerinin sigortalı hasar tahminini 6,2 milyar dolar olarak güncelledi. 

PERILS Ürün Müdürü Luzi Hitz şu yorumu yaptı: “Deprem sigortası, depreme yatkın birçok ülkede zorlu bir iştir. Katılım oranları genellikle düşüktür ve çoğu zaman insanların birbiriyle çelişen mali öncelikleri, karşılanabilirliği ve depremlere karşı kaderci tutumundan kaynaklanmaktadır. Bu faktörler, büyük deprem felaketlerinden sonra sıklıkla görülen önemli koruma boşluğuna katkıda bulunuyor. Deprem sigortası çözümlerinin daha yaygın olarak kullanılabilirliğini kolaylaştırmak için risk anlayışımızı yükseltmemiz zorunlu. Bu anlamda her felaket aynı zamanda bir öğrenme ve gelişme şansıdır. Sektör kayıp verilerimizin de bu noktada katkıda bulunabileceğini umuyoruz.”

Etkisi hala hissediliyor

Kahramanmaraş depremlerinin, 2023 yılının en ölümcül ve en yıkıcı olayı olduğunu söyleyen Hitz. “Bir yıl geçmesine rağmen bu trajedinin etkisi hala hissediliyor ve yıkılanların yeniden inşası yıllar alacak” dedi. 

PERILS, Kahramanmaraş Deprem Dizisinin moment büyüklük ölçeğine göre Mw 7,8, Mw 6,7 ve Mw 7,5 büyüklüğünde üç büyük depremden oluştuğunu açıkladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER