17 Haziran 2024, Pazartesi
spot_img

Otomatik katılım BES’e güç verecek

mehmet bostanHazine’nin üzerinde çalıştığı ‘otomatik katılım’ uygulamasıyla Bireysel Emeklilik Sistemi’nin güçleneceğini söyleyen, Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Bostan, “Türkiye’nin tasarruf açığı bu sayede kısmen giderilecek” dedi

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) gözünü Hazine’nin üzerinde çalıştığı ‘Otomatik Katılım-Auto Enrollment’ projesine çevirdi. Halen 4.4 milyon kişinin dahil olduğu sistem, otomatik katılım sayesinde üye sayısını katlamayı hedefliyor.

Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Mehmet Bostan, üzerinde çalışılan otomatik katılımın sektöre umut olduğunu belirtti. Bu sayede sistemin güç kazanacağını ve tasarruf oranı düşük olan Türkiye’nin bu sıkıntısını önemli oranda gidereceğini söyleyen Bostan, “Hazine, kurumsal katılımları daha fazla artırmak ve sistemi tabana yaymak için ‘otomatik katılım’ uygulaması üzerinde çalışıyor. Taslağa göre, işe yeni başlayan çalışanların bireysel emeklilik sistemine otomatik katılımı sağlanacak. Ancak, sözleşmeyi devam ettirip ettirmemek gönüllülük esasına bağlı” diyerek beklentilerini dile getirdi.

3 milyon kişi sisteme dahil oldu

İlk olarak ABD’de uygulanan otomatik katılım daha sonra ikinci en büyük BES pazarı olan İngiltere’de uygulamaya konuldu. Ocak ayı itibarıyla sisteme ekstradan 3 milyon kişi geçti. Ülkede otomatik katılıma dahil olan çalışanlar 2017’ye kadar yüzde 1 katkı payı ödüyor. İşveren de çalışan için aynı oranda ödeme yapıyor. 2017’den itibaren ise çalışan yüzde 3, işveren ise 2 ödeyecek.

Toplam katkı 23.4 milyar TL

Bostan’ın verdiği bilgiye göre, BES 2013’te devlet katkısı teşvikiyle rekorunu egale etti. Toplam katkı payı üretimi, önceki yılın aynı dönemindeki seviyeyi yakaladı. Yılbaşından itibaren katkı payı üretim hacmi 1.6 milyar TL’yi aştı. Böylece toplam katkı payı tutarı 23.4 milyar TL seviyesine ulaştı. Ayrıca yılbaşından itibaren sistemdeki toplam fon büyüklüğü artışı da piyasaların, Türkiye’deki ekonomik ve siyasi istikrarın desteğiyle yüzde 43 arttı. Fon büyüklüğü 2.5 milyar TL artarak, 27.6 milyara çıktı.

Vakıf’ın hedefi 350 bin katılımcı

Vakıf Emeklilik bu yılın ilk iki ayında 91 milyonluk katkı payı üretimiyle toplamda 1.53 milyarlık tutara ulaştı. Şirketin bu alandaki pazar payı ise yüzde 6.56 olarak gerçekleşti. Fon büyüklüğü 1.76 milyar TL’ye ulaşan şirketin, pazar payı yüzde 6.43 oldu. Katılımcı sayısında ise 10 bin 200 kişilik net artışla toplamda 300 bin kişiye ulaşıldı. Şirket, bu yılın sonunda fon büyüklüğünü 2.5 milyar TL’ye, katılımcı sayısını da 350 binin üzerine çıkarmayı hedefliyor.

Kaynak: İbrahim Acar/Sabah

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER