26 Şubat 2024, Pazartesi
spot_img

Olağandışı risklere de sigorta teminatı geliyor

howden konusmacilar

GRC Howden Reasürans Brokerliği, Hazine Müsteşarlığı tarafından “Olağandışı Riskler Yönetim Merkezi” olarak atandı. Merkezin kurulmasıyla olağandışı risklere sigorta teminatı bulamayan endüstrilere güvence sağlanacak.

ARZU EFEOĞLU

GRC Howden Reasürans Brokerliği, “Olağandışı Riskler Yönetim Merkezi” olarak atanmasının ardından oluşturulan reasürans kapasitesinin ve merkezin yapısının Türkiye sigorta sektörüne tanıtılması amacıyla 24 Haziran 2014 tarihinde Milli Reasürans Konferans Salonu’nda bir toplantı düzenledi. Merkezin oluşturulması aşamasında kapasite sağlayan reasürörlerin ve Türkiye sigorta sektörünün önde gelen yöneticilerinin katılım sağladığı toplantıya, Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürü Dr. Ahmet Genç konuşmacı olarak katıldı.

sikayetcomtr

Toplantının açılış konuşmasını Howden Reasürans Brokerliği Yönetim Kurulu Başkanı Gökçen Süer yaparken Swiss Re ve Hannover Re’nin üst düzey yöneticileri de “Olağandışı Riskler Yönetim Merkezi İçin Oluşturulan Reasürans Kapasiteleri” konulu konuşmaları ile toplantıya katkı sağladılar.

gokcen suer
Howden Reasürans Brokerliği Yönetim Kurulu Başkanı Gökçen Süer

“Bu göreve layık görülmekten dolayı mutluyuz”
Açılış konuşmasında merkezin kurulma fikrini ve aşamalarını aktaran Howden Reasürans Brokerliği Yönetim Kurulu Başkanı Gökçen Süer, göreve layık görülmekten dolayı duydukları mutluluğu da dile getirerek şöyle konuştu: “Geçtiğimiz yıl Haziran ayında, tamamen farklı bir sebeple Hazine Müsteşarlığı ziyaretlerimizde Ahmet Genç, bize çeşitli mecralarda endüstri şirketlerinin sigorta teminatı bulmakta zorlandığından bahsetti. Biz de çok kısa sürede bu konuyla ilgili bir çalışma gerçekleştirdik ve kendisine bir sunumda bulunduk. Bu sürecin onlar açısından çok zor olduğunu tahmin ediyorum. Çünkü bu işe ilişkin bir yönetim yoktu. Önce altyapı çalışması gerçekleştirdiler. Sigortacılık Kanunu’nun 33. Maddesi çerçevesinde Hazine’nin bu göreve bizi layık görmesinden dolayı bir kez daha teşekkürlerimizi sunmak istiyorum.”

dr ahmet genc
Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürü Dr. Ahmet Genç

“Bu piyasada özel sektörü destekliyoruz”
Howden Broking Group Yönetim Kurulu Başkanı Adrian Colosso’nun konuşmasının ardından sunumunu gerçekleştiren Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürü Dr. Ahmet Genç, “Bu çok yeni bir iş olduğu için temelini anlatmak gerekiyor. Biz Hazine Müsteşarlığı olarak geçmiş yıllarda piyasanın sigorta teminatını karşılayamaması durumlarına birçok kez rastladık. Bunun en çarpıcı örneklerinden biri de 2001 yılında İkiz Kuleler’in vurulması sonrasıdır” dedi. Bu olaydan sonra devlet olarak dört yıl boyunca sigortacılık yaptığını belirten Genç, “Devletin piyasaya girerek yapıyı bozması yerine, sektör gelişimiyle piyasaya şartları içerisinde çözüm bulunmasını tercih ediyoruz. Bu sebeple böyle bir yapıyı kanunla kurma kararı aldık” dedi. Şirketlerin bu tarz piyasalarda belirli altyapı ve fizibilite ile Hazine’ye geldikleri takdirde yeni merkezleri oluşturmak konusunda tereddüt etmediklerini belirten Genç, bu tarz piyasalarda özel sektörü her zaman desteklerini de sözlerine ekledi.

Doğru pazarda olmak DNA’mızda var
Howden Reasürans Brokerliği Yönetim Kurulu Başkanı Gökçen Süer’in açılış konuşmasının ardından sözü devralan Howden Broking Group Yönetim Kurulu Başkanı Adrian Colosso, Türkiye’de yeni bir işletme başlatıyor olmaktan dolayı mutluluklarını dile getirerek, “Howden 20 yıllık bir şirket fakat son 10 yıldır büyümeye odaklanıyoruz. Türkiye üzerinde araştırmalarımız oldu. Çünkü stratejik konuma sahip olmasından dolayı, bizim için önemli bir ülke” dedi. Colosso, bulundukları pazarları dikkatli şekilde seçtiklerini de sözlerine ekleyerek, doğru pazarda olmanın DNA’larında bulunduğunu söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER