17 Haziran 2024, Pazartesi
spot_img

ODTÜ’den Mete Uğurlu’ya ödül

meteugurlu_odulAnadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü Mete Uğurlu, örnek alınan mesleki başarıları ve Türkiye’ye katkılarından dolayı Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Senatosu tarafından ‘Takdir Ödülü’ne layık görüldü.

Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü Mete Uğurlu, Türkiye finans ve sigorta sektörünün gelişiminde oynadığı önemli ve öncü rol, bankacılık alanında yaşamı kolaylaştıran yeni teknolojilerin uygulanması, bireysel emeklilik gibi kişilerin geleceğine güvence katan sistemlerin kurulmasına öncülük etmesi ve ilgili sektörlerin lider yöneticisi olması nedeniyle, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Senatosu tarafından ‘ODTÜ Takdir Ödülü’ne layık görüldü.

Mete Uğurlu, ayrıca Türkiye’de kadınların ekonomik ve sosyal hayatta etkin katılımlarına verdiği destek ve onların topluma ve sosyal hayata kattıkları değerleri aktarmakta gösterdiği başarılı çalışmalar, ODTÜ öğrencilerine ve mezunlarına sağladığı destek, doğanın korunması, emeğe ve insana değer vermesi, dürüstlüğü, özel yaşamı, aile sevgisi, örnek alınan insan, arkadaş ve yönetici davranışları nedeni ile de bu ödülü almaya hak kazandı.
Mete Uğurlu Kimdir?

1955 yılında Ankara’da doğan Uğurlu, babasının kaymakam olarak görev yaptığı yıllarda çeşitli ilçelerde öğrenim hayatını sürdürdü ve 1972 yılında Ankara Atatürk Lisesi’ni bitirdi. Aynı yıl başladığı ODTÜ İdari İlimler Fakültesi İşletme Bölümü’nden 1978 yılında mezun oldu. Türkiye İş Bankası’nda uzman yardımcısı olarak bankacılık kariyerine başladı. Bankanın Organizasyon Müdürlüğü ve Bilgi İşlem Müdürlüğü’nde uzman ve yönetici olarak çeşitli görevlerde bulundu. 1996-2002 yıllarında Organizasyon Müdürlüğü’nde bölüm müdürü olan Uğurlu, İngiltere’de Manchester Business School ve Amerika’da University of Virginia Darden School’da üst düzey yönetici eğitim programlarına da katıldı.

Türkiye İş Bankası’ndaki görevleri sırasında Bankanın Londra Şubesinin açılması, Almanya’dan Türkiye’ye online havale sisteminin kurulması, bankanın reorganizasyonu gibi çok sayı ve farklı alanlarda projelerde yer alan Uğurlu, Türk bankacılığının elektronik bankacılığa geçiş sürecinde Bankamatik, POS, İnternet ve Telefon Bankacılığı gibi çok önemli teknolojik dönüşüm projelerinde aktif görev aldı. İş Bankası Genel Müdürlüğü’nün Ankara’dan İstanbul’a fiili taşınma sürecinin yönetimini de ekibi ile birlikte başarı ile tamamladı.

2002-2006 yılları arasında da Bankanın bireysel bankacılık, halkla ilişkiler, organizasyon ve merkezi operasyon birimlerinden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. Türkiye İş Bankası’nın çeşitli iştiraklerinde denetçi ve yönetim kurulu üyeliği yapan Uğurlu, İş Kültür Yayınları ve İş Girişim Sermayesi şirketlerinde Yönetim Kurulu Başkanı olarak da görev yaptı.

Mete Uğurlu, 31 Ocak 2006 tarihinden bu yana Türkiye İş Bankası’nın iştiraki olan Anadolu Hayat Emeklilik’in Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu üyesi görevini icra ediyor. Uğurlu, emeklilik şirketlerinin ortağı olduğu Emeklilik Gözetim Merkezi’nde Yönetim Kurulu üyesidir. Ayrıca, Türkiye Sigorta Birliği’nde (TSB) Yönetim Kurulu üyesi, Başkan Yardımcısı ve TSB Hayat ve Emeklilik Yönetim Komitesi Başkanı görevlerini üstleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER