13 Haziran 2024, Perşembe
spot_img

Ocak ayının istihdam liderleri inşaat, bilişim ve gıda

issizlikAra kademe ve mavi yakada lider insan kaynakları sitesi Elemanonline.net, yılın ilk ayına ilişkin verileri açıkladı. Ocak ayında 14 bin ilanın yayınlandığı Elemanonline.net’te, en çok ilan yayınlayan sektörler sırasıyla inşaat, bilişim, gıda, tekstil ve eğitim oldu. En çok eleman ihtiyacı duyulan departman muhasebe olurken, iş verenler en çok ‘eleman’ düzeyindeki pozisyonlar için ilan verdi. Satış temsilcisi (yüzde 10,1), sekreter (yüzde 5,7), ofis elemanı (yüzde 4,7), usta (yüzde 3,9) ve mühendis (yüzde 3,2) ise en çok aranan pozisyonlar oldu.

İlan sayısı yüzde 10 arttı

Aralık ayında yaşanan dönemsel durgunluğun ardından, Ocak ayında iş ilanlarında yaklaşık yüzde 10′luk bir artış yaşandığını söyleyen Elemanonline.net Genel Müdürü Özlem Demirci Duyarlar, bunun da olumlu bir ekonomik gösterge olduğunun altını çizdi. 2013′ün en çok büyüyen sektörlerinden biri olan inşaatın, Ocak ayında da başı çektiğine dikkat çeken Duyarlar, “İnşaat sektörü, diğer sektörler gibi yıl sonuna doğru olağan bir durgunluk dönemine girdi. Ancak Ocak ayı itibariyle eleman ihtiyacının artması, sektörün büyüme potansiyelini gösteriyor. 2014′te de inşaat sektörünün mütekabiliyet yasası, kentsel dönüşüm gibi itici güçlerin etkisiyle büyümeye devam edeceği tahmin ediliyor.”

Ocak Ayında En Çok İlan Yayınlayan Sektörler
İnşaat %6,7
Bilgisayar / BT / İnternet %6,1
Gıda %5,8
Tekstil %5,7
Eğitim %5,5
Elektrik ve Elektronik %4,8
İmalat %4,5
Reklamcılık %4,4
Savunma/Güvenlik %3
Otomotiv %3

Bilişim ve gıdada büyüme sürecek

Bilişimin hem sektör olarak büyüme hızına hem de meslek olarak artan talebine dikkat çeken Duyarlar, her sektörde bilişim alt yapısına ihtiyaç olduğunu, bunun da yoğun bir uzman arayışı ortaya çıkardığını söyledi. Duyarlar, “Elemanonline.net verilerine göre, 10 firmadan en az ikisi bilişimle ilgili uzman ya da nitelikli çalışan arayışında. Bu da bilişimin 2014’te en çok istihdam sağlayan alanlardan olacağını gösteriyor” dedi.

Gıda sektöründe, özellikle restoran işletmeciliği alanında de yoğun eleman arayışına dikkat çeken Duyarlar şöyle devam etti: “Dışarıda yemek yeme alışkanlıkları artması, gıda sektörünün hızla büyümesini sağlayan en önemli etkenlerden biri. Cirosu 10 milyar dolar seviyelerine ulaşan sektöre, büyük grupların yatırımlarının devam edeceği tahmin ediliyor. Bu büyüme eleman ihtiyacının da devam edeceğinin en önemli göstergesi.”

Otomotiv ve güvenlik sektöründe eleman ihtiyacı dikkat çekici

En çok ilan yayınlayan ve en çok başvuru yapılan sektörler sıralamasının özellikte ilk 5′te paralellik gösterdiğine dikkat çeken Özlem Demirci Duyarlar, ancak alt sıralarda adaylar açısından farklı fırsatlar olduğuna işaret etti. Ocak ayında yayınlanan ilanların yüzde 3′üne sahip otomotiv sektörünün, diğer sektörlerle karşılaştırıldığında adaylar tarafından nispeten az tercih edildiğini vurgulayan Duyarlar, “Benzer şekilde savunma/güvenlik sektörü gibi eleman ihtiyacı yüksek ancak adayların tercihlerinde alt sıralarda yer alan sektörlerin potansiyeli dikkate değer. Bunun gibi istihdam açıklarının belirlenmesi ve adayların buna göre hareket etmesi veya yönlendirilmesi işsizlik sorununa çözüm olması açısından oldukça önemli” dedi.

Ocak Ayında Adayların En Çok Başvuru Yaptığı Sektörler
İnşaat %6,5
Bilgisayar / BT / Internet %5,86
Eğitim %5,83
Gıda %5,8
Tekstil %5
Sağlık/Hastane %4,1
İmalat %3,77
Reklamcılık %3,75
Elektrik ve Elektronik %3,73
Turizm %3,2
Ocak Ayında En Çok İlan Yayınlanan Bölümler
Muhasebe %8,0
Satış %4,7
Güvenlik %4,3
Eğitim %3,3
Pazarlama %2,9
Sekreterlik %2,7
İnşaat %2,4
Çağrı Merkezi %2,2
Gıda %2,2
İmalat %2,2

“Anadolu’daki potansiyeli kullanmak önemli”

İstanbul Ocak ayında da yüzde 52′lik ilan yayınlanma oranıyla başı çekti. İstanbul’u Ankara, İzmir, Bursa gibi büyük şehirler takip etti. Ancak Anadolu şehirlerinde de ilan sayılarının arttığına değinen Özlem Demirci Duyarlar, önümüzdeki dönem bu artışın devam edeceğini öngördüklerini bildirdi. Duyarlar şöyle devam etti: “Anadolu’da halihazırda çok sayıda sanayi şirketi bulunuyor. Buralardaki eleman arayan sanayi şirketleriyle iş arayanları bir araya getirmek çok önemli. Bu işsizliğe çözüm olarak karşımıza çıkarken, tersine göçe yapacağı katkıyla da oldukça önemli.”

Ocak Ayında En Çok İlan Yayınlanan İller
İstanbul %52
Ankara %8,5
İzmir %8,4
Bursa %3,9
Kocaeli %3
Antalya %2,6
Konya %2,5
Gaziantep %1,9
Adana %1,6
Denizli %1,5

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER