26 Mayıs 2024, Pazar
spot_img

Nielsen: Dünya ekonomisi yüzde 2,5 büyüyecek

ERIK-F.-NIELSENYapı Kredi Portföy, bu sene “2014 Makroekonomik Beklentiler Konferansı”nın dördüncüsünü düzenledi. Konferansta konuşma yapan Yapı Kredi Portföy Genel Müdürü Emir Alpay, portföy yönetiminde sahip olunabilecek en yüksek not olan Highest Standarts’a sahip olduklarını ve bu doğrultuda 2014 için yeni ürünler üzerinde çalıştıklarını söyledi. Konferansta ayrıca UniCredit Global Başekonomisti Erik F. Nielsen ağırlandı.2014’e ilişkin beklentilerini paylaşan ve global krizin çözüm sürecine girdiğini söyleyen Nielsen, dünya ekonomisinin 2014 yılında yüzde 2,5 seviyesinde büyüyeceğini öngördüklerini belirtti.

Emir Alpay,global ekonomide başlayan toparlanmanın yavaş yavaş hissedileceğinibelirttiği Konferans’ta, “ Normalleşme sürecinde piyasalarda dalgalanmalar yaşanabilir. İyi günler olduğu gibi aynı zamanda piyasalarda hareketin çok olduğu günler de olacak. Piyasalar, FED’den gelecek sinyallere odaklanmış durumda. FED’den net sinyal gelince yatırımcı sepetine hangi ülkeyi koyacağına karar verecek” diyen Alpay, “Yatırımcılar daha fazla mevduat ve sabit getirili ürünlere yöneliyor. Yatırımlara uzun dönemli bakmak lazım. Faize 1 ay vadede bakabilirsiniz ama varlık dağılımını daha uzun vadelere doğru kaydırmakta fayda olacaktır” şeklinde konuştu.

Ayrıca,Yapı Kredi Portföy’ün 2014 hedeflerinden de bahseden Alpay, “Yapı Kredi Portföy olarak portföy yönetiminde en yüksek not olan Highest Standards (tur) notuna Türkiye’de sahip olan ilk ve tek kurum olduğumuzu gururla bir kez daha söylemek isteriz. Şu anda 10.6 milyar TL’lik bir portföy yönetiyoruz. Önümüzdeki dönemde ise müşterilerimiz için yeni ürünler üzerinde çalıştığımızı söyleyebilirim“ dedi.

Global iyileşme yolundayız

Konferansta “Normalleşme: Global ekonomi iyileşirken karşılaşılacak finansal zorluklar” başlıklı bir sunum yapan UniCredit Global Başekonomisti Erik F. Nielsenise2014 yılında global piyasalarda beklenen gelişmelere değindi. Nielsen, gelişmekte olan ülke piyasalarında yaşanabilecek ekonomik gelişmeler ve piyasalara yönelik makroekonomik beklentiler hakkındaki görüşlerini paylaştı. Dünya ekonomisinin 2014 yılında yüzde 2,5 seviyesinde büyüyeceğini öngördüklerini belirten Nielsen, ”Finansal kriz, temel sorunlar açısından çözülmüş durumda ve global iyileşme yolundayız. Ancak Avrupa’da iyileşmenin daha yavaş ilerleyeceğini düşünüyoruz. Avrupa’da özellikle yatırım tarafında kademeli bir iyileşme olacağına inanıyoruz. İspanya ve İtalya’da istihdam rakamlarındaki iyileşmeyi ise olumlu gelişmeler arasında sayabiliriz” dedi.

Para politikasında zorlu süreçler

Nielsen, global ekonomi toparlandıkça para politikalarında zorlu süreçler yaşanabileceğini söyledi. Bu süreçte para politikalarının tepkisinin de kritik öneme sahip olduğunu vurgulayan Nielsen, FED finansal genişlemeyi ne zaman ve hangi hızla bitireceğini tartışırken, Avrupa Merkez Bankası’nın Amerika’daki bupolitikanın kendilerine yansımasını nasıl yönetebileceklerinin merak konusu olduğunu dile getirdi. Nielsen, ayrıca finansal genişleme bittiğinde neler yaşanacağına dair öngörülerde de bulundu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER