24 Nisan 2024, Çarşamba
spot_img

MikroSigortalı kadın sayısı 70 bine yaklaştı

serhat sureyya cetinMikroKredi kullanan dar gelirli girişimci kadınları geliştirdiği mikro ürünlerle destekleyen Güneş Sigorta, 2011 yılı sonunda başlattığı MikroSigorta uygulaması ile 68 bin, MikroKonut ile 35 bin kadını şu ana kadar sigorta güvencesi altına aldı

Bugüne kadar 75 bin kadının MikroKredi kullandığını belirten Güneş Sigorta Genel Müdürü Serhat Süreyya Çetin, “Bunların %90’ının kendini MikroSigorta ile güvence altına aldığını ve sayının 70 bine yaklaştığını görüyoruz. MikroKonut’ta da aynı sayıyı yakalayacağımıza inanıyoruz. Güneş Sigorta olarak mikro ürünler geliştirmeye sosyal sorumluluk bilincimizin bir yansıması olarak başladık ve her detayı o anlayışla ele aldık. Bu tür ürünler sunmadaki en büyük amacımız normal şartlarda sigorta ürünlerinden faydalanma şansı olmayan kitleleri sigortalı yapmak. Böylece hem onların karşılaşacağı risklerden en az hasarla çıkmalarını sağlamak hem de toplumumuzdaki sigorta bilincini yükseltmek” dedi.

Toplam 345.500TL’lik hasar ödemesi

Uygulamaya alındığı günden bu yana MikroSigorta kapsamında 29 aileye 214 bin TL tazminat ödemesi yapıldığını ifade eden Çetin, MikroKonut için yapılan 141.500TL’lik ödeme ile bugüne kadar toplam 345.000TL’lik ödeme gerçekleştirildiğini belirtti.

MikroSigorta_GorselSerhat Süreyya Çetin sözlerine şöyle devam etti; “Güneş Sigorta olarak, MikroSigorta ve MikroKonut ile yalnızca girişimci kadınlarımızı, yuvalarını ve hayatlarını değil, bir anlamda ailelerini de sigorta altına almanın gururunu yaşıyoruz. Özellikle kırsal kesimde çok düşük gelir düzeyine sahip olan kadınlarımız, aldıkları MikroKredi sayesinde kurdukları işle ailelerini geçindiriyorlar. Karşılaşabilecekleri herhangi bir kaza sonucunda tüm ailenin geliri son bulacağı için MikroSigorta ile aslında sadece girişimci kadınlarımızı değil bir anlamda onların ailelerini de sigorta altına almış oluyoruz.”

MikroSigorta ve MikroKonut

2011 yılı sonunda uygulamaya alınan MikroSigorta kaza sonucu ölüm, sürekli sakatlık teminatlarını kapsıyor ve terör ile deprem gibi doğal afetleri teminat altına alıyor. MikroKredi kullanan kadınlar bu güvenceden ayda yalnızca 1TL ödeyerek yararlanabiliyor.

2013 yılı Nisan ayında sunulan MikroKonut ile de dar gelirli girişimci kadınların yuvası, yangından yıldırıma, sel-su basmasından yer kaymasına kadar birçok temel riske karşı ayda 1TL’ye güvence altına alınıyor.

MikroKredi Programı

Toplam 175 ülkede dar gelirli kadınların ekonomik yaşama katılmaları amacıyla yürütülen Mikrokredi Programı, Türkiye’de 2003 yılından bu yana uygulanıyor. Nobel ödüllü Prof. Dr. Muhammed Yunus ile ortaklaşa yürütülen Türkiye Grameen MikroKredi Programı, kadınlara iş kurabilmeleri için beyan esas olarak alınarak herhangi bir evrak istenmeden, teminat ve kefalet aranmadan, icra ve mahkemeye müracaat edilmeden sağlanan, ilk yıl için 100 TL ile 1000 TL arasında kredi verilen bir sistem.

 

gunes_kasko

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER