23 Nisan 2024, Salı
spot_img

MHR GYO’nun halka arz gelirinin tamamı yatırımlarda kullanılacak

MHR GYO’nun borsada işlem görecek ilk sigorta şirketi iştiraki GYO olduğunu belirten MHR GYO Genel Müdürü Nurkan Kaçmaz, halka arz gelirlerinin tamamının yatırımlarda kullanacağını açıkladı. Kaçmaz, “Kentsel dönüşüm önceliklerimizden birisi. Yeni gayrimenkul yatırımları ve gayrimenkul alımlarımız da olacak. Yapımız daha da güçlenecek ve marka projeler üretme yolunda ilerleyeceğiz” dedi.

MHR Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) AŞ’nin halka arz süreci dün başladı. Yapı Kredi Yatırım aracılığıyla “Borsadan Satış” yöntemiyle halka arz edilecek olan MHR GYO’nun halka arzı kapsamında talep toplama sürecinde son gün bugün. Maher Yatırım Holding AŞ Yönetim Kurulu Üyesi Gökay Erdemoğlu ve MHR GYO Genel Müdürü Nurkan Kaçmaz, MHR GYO’nun halka arzı öncesi soruları yanıtladı. MHR GYO’nun, Quick Sigorta, Corpus Sigorta, Quick Finans gibi birçok kuruluşu çatısı altında barındıran finansal bir holding grubu olan Maher Holding’in iştiraklerinden biri olduğunu belirten Gökay Erdemoğlu, Türkiye’de ilk defa bir sigorta iştirakinin GYO’yu halka arz ettiğini açıkladı. Nurkan Kaçmaz da MHR GYO’nun borsada işlem görecek ilk sigorta şirketi iştiraki GYO olacağını vurgulayarak “Diğer şirketlerden farklı, GYO sektörüne de yeni bir soluk getirecek yapımız var. Bunun nedeni MHR GYO’nun arkasında hem sigortanın hem de finansın desteğinin olması. Grup çatısı altında sigorta ve finans şirketi var. Dolayısıyla burada güçlü bir finansal yapı var. Biz de bu yapının içinde gayrimenkul sektöründe öncülük yapmak isteyen bir şirket olarak halka arz oluyoruz” açıklamasını yaptı. Kaçmaz, halka arz gelirlerinin tamamının yatırımlarda kullanacağını açıkladı.

 Kentsel dönüşüm önceliklerimizden birisi

Kaçmaz, kendileriyle beraber sigorta şirketlerinin gayrimenkul sektörüne ilgisinin artacağını belirterek, yapı olarak büyüyen ve markalaşan projeler üretme amacında olan bir şirket olduklarını söyledi. Halka arz gelirlerinin tamamını yatırımlarda kullanacaklarını ifade eden Kaçmaz, “Kentsel dönüşüm önceliklerimizden birisi. Yeni gayrimenkul yatırımları ve gayrimenkul alımlarımız da olacak. Kat karşılığı ve hasılat paylaşımı projelerde de yer alacağız. Yapımız daha da güçlenecek ve marka projeler üretme yolunda ilerleyeceğiz. MHR GYO’nun hedeflerinden biri de sermaye piyasası araçlarını kullanmak olacak. Grubun hızlı büyüyen yapısına öncülük eden bir şirket olarak, diğer şirketlerimize de halka açılma yolunda öncülük edeceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

Kredi borcu finansman yöntemi olarak kullanmıyoruz

Kaçmaz, halka arza katılmalarının nedeninin diğer şirketlerden ayrıştığını aktararak, şunları kaydetti: “Halka arzı, kredi borcu finansman yöntemi olarak kullanmıyoruz. Banka kredi borcu olan bir yapımız yok, yatırımlarda kullanmak üzere halka arza çıkıyoruz. Sadece sermaye artırımı yapıyoruz. Bizde ortak satışı da yok. Fon kullanımında sadece sermaye artırımından gelecek halka arz gelirini şirket bünyesine katacağız. Elde ettiğimiz bu fonu, ortaklarımızla değerlendirerek büyüyen bir GYO olacağız. Eşit dağıtımı seçtik çünkü burada bireysel yatırımcılara, özellikle küçük yatırımcılara dağıtılması ve eşit bir şekilde yer alması tercihimiz oldu. Oransal ve gruplara ayırdığınız zaman küçük yatırımcılar bundan çok faydalanamıyor. Biz de sermayenin tabana yayılması adına, küçük yatırımcılara eşit olarak dağıtılmasını tercih ettik. Gayrimenkul sektörü gelişen bir yapı, değişimlere açık bir sektör olarak yer alması gerekiyor. MHR GYO olarak sermaye piyasası araçlarını da kullanarak bu alanda öncülük yapmak istiyoruz.”

Yatırımcılarımızla beraber gayrimenkul sektöründe yeni hedeflere yürüyeceğiz

Halka arz yöntemleri hakkında bilgiler veren Kaçmaz, “Bizim halka arz yöntemimiz, borsada satış yöntemi. Diğer halka arzlar gibi talep toplama yöntemini seçmedik. Bunun nedeni de eşit dağıtım yönteminin olması aynı zamanda. Burada tabi biz gruplara veya yerli yabancı ayrımı yapmadan herkese eşit şekilde tüm bireysel yatırımcı gibi düşünerek bütün yatırımcıları ve küçük yatırımcıları da koruyarak sermayenin tabana yayılması ilkesi çerçevesinde eşit dağıtım yöntemiyle halka arzımızı gerçekleştireceğiz. Toplamda 207 milyon hissemiz var. Bu 207 milyonluk hisse kaç yatırımcı talepte bulunursa onlara eşit olarak dağıtılacak. Dolayısıyla burada her yatırımcı eşit alacak, her yatırımcı da buradaki aldığı hissenin karşılığında bir yatırım yapacak. Biz bu yatırımcılarımızla beraber büyüyen bir yapı içinde gayrimenkul sektöründe yeni hedeflere doğru hep beraber yürüyeceğiz” dedi.

MHR GYO ile başladığımız halka arz sürecine Quick Sigorta devam edeceğiz

Quick Sigorta başta olmak üzere olgunlaşan tüm şirketlerinin halka arz edileceğini aktaran Maher Holding Sigorta Grubu Başkanı Ahmet Yaşar, “Grup olarak regülatif bir grubuz. Biz daha kurumsal yapılar içerisinde denetlenen şeffaf şirketlerimiz olsun istiyoruz ve bunun için çaba sarf ediyoruz. Şirketlerimiz de sırasıyla arzı karşılayacak ve Quick Sigorta için de çalışmalar başlamış durumda. Dolayısıyla MHR GYO’la bu sürece başlayıp Quick Sigorta ile inşallah devam edeceğiz” açıklamalarında bulundu.

MHR GYO portföyünün toplam piyasa değeri

Ofis ve ticari gayrimenkul segmentinde faaliyet gösteren MHR GYO’nun portföyünde İstanbul Ataşehir’deki Quick Tower ile Ankara Çankaya’daki Maidan İş ve Yaşam Merkezi’nde yer alan 3 bağımsız bölüm bulunuyor. Leed Platinum sertifikasına sahip sayılı ofis binalarından olan Quick Tower ve Maidan İş ve Yaşam Merkezi’nin kira gelirleri, doğrusal yöntemle gelir tablosuna aktarılıyor. TSKB Gayrimenkul Değerleme AŞ tarafından hazırlanan raporlara göre 30 Haziran itibarıyla MHR GYO portföyünün toplam piyasa değeri 2 milyar 880 milyon 980 bin TL olarak hesaplanırken, raporda Quick Tower’ın piyasa değeri 2 milyar 856 milyon 245 bin TL, Maidan İş ve Yaşam Merkezi’nde yer alan 3 bağımsız bölümün piyasa değeri ise 24 milyon 735 bin TL olarak belirtildi.

Sigorta Ekranı:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER