23 Nisan 2024, Salı
spot_img

MHR GYO ve Quick Sigorta’dan kentsel dönüşüme destek

Maher Holding Sigorta Grubu Başkanı Ahmet Yaşar ve MHR GYO Genel Müdürü Nurkan Kaçmaz, kentsel dönüşüm projelerinde bina tamamlama sigortasının ön plana çıkacağını açıkladı.

Bir TV kanalında yayınlanan programda kentsel dönüşüm ve bina tamamlama sigortaları hakkında bilgiler veren Maher Holding Sigorta Grubu Başkanı Ahmet Yaşar ve MHR GYO Genel Müdürü Nurkan Kaçmaz, kentsel dönüşüm projelerinde bina tamamlama sigortasının önem kazanacağını belirttiler. 

Yaşar, Quick Sigorta ile başladıkları yolculukta finans alanında alışılmışın dışında bir yapılanma içerisinde olduklarını aktararak “Bugün aslında Türkiye’ye model olabilecek bir yapı oluşturuyoruz. Sigorta şirketlerimizin fon yaratma kapasitesi ve finansal ekosistemimizle kentsel dönüşüme ve gayrimenkul projelerine ilgi duyuyoruz. Bina tamamlama sigortaları gibi enstrümanları birlikte kullanmak için gayrimenkul yatırım ortaklığı şirketine ve onun geliştireceği projelere ihtiyacımız var” dedi.

Sigorta şirketlerinin arkamızda olması bizim için avantaj

MHR GYO’nun sigorta şirketi iştiraki olan ilk GYO olduğunu söyleyen Kaçmaz ise “Sigorta şirketlerinin arkamızda olması bizim avantajımız. Bunu çok önemsiyoruz. Çünkü bina tamamlama sigortaları önemli, geçmiş dönemde kentsel dönüşümde yaşanan firma bazlı sıkıntıları bertaraf etme adına bina tamamlama sigortalarını aktif olarak kullanacağız. Borsada 39 tane GYO şirketi işlem görüyor. Biz 40. olmaya talibiz. SPK ve borsa süreçlerimizi başlattık. Şu an onay aşamasındayız. GYO’lar inşaat yapamıyor, proje geliştirebiliyor. Aktif bir GYO olma adına proje bazlı çalışmalarımız devam ediyor. Kentsel dönüşüm projeleri geliştireceğiz. Çünkü kentsel dönüşümü aynı zamanda sosyal sorumluk alanı olarak görüyoruz. Özellikle depremlerden sonra insanlarda oluşan sağlam binalarda oturma ihtiyacına uygun projelerde olacağız. Artık insanlar sağlam binalarda oturmak istiyor. Özellikle önümüzdeki beş yıl için kentsel dönüşüm projelerinin aktif olarak kullanılması gerekiyor. Kentsel dönüşüm projelerinde yer almak isteyen bir şirket olarak, kamunun da buna öncelik vereceğini düşünüyoruz. Çünkü devletin desteğinin olması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Bina tamamlama sigortası yaygınlaştırılmalı

MHR GYO’nun halka arzı halinde hem sigorta şirketlerinin koyduğu sermaye hem de GYO’nun halka arz sonrası elde edilecek fonlarla başta kentsel dönüşüm olmak üzere projeler geliştirileceğini belirten Yaşar, “Bu projelerin konut sahibi olmak isteyenlere teslimi konusunda her türlü riski de bertaraf etmemiz gerekiyor. Bunun için en önemli enstrümanlardan bir tanesi de bina tamamlama sigortası. Şu ana kadar 100’e yakın konutta bina tamamlama sigortası kullanıldı ve hak sahipleri konutlarını teslim aldı. Dolayısıyla bunun 1000’lere, 10 binlere evrilmesi zor değil. MHR GYO ile birlikte bu projelerin desteklenmesinin önünü açıyor olacağız.” diye konuştu.

Bina tamamlama sigortadan ayrı düşünülmemeli

Yaşar, bina tamamlamanın sigortadan ayrı düşünülmemesi gerektiğini söyleyerek “Bina tamamlama sigortasını devreye aldığınızda sigortacılığın sadece riski tazmin eden yapısını kullanmanın yanında önleyici sigortacılık da öne çıkıyor. Daha bu projelerin zemin etütlerinin doğru olup olmadığı, projenin doğru bir proje olup olmadığı, her şey doğruysa bile mali sonuçları itibari ile o projenin müteahhit açısından kârlı ve sürdürülebilir bir proje olup olmadığına kadar tüm yönleriyle inceleyip sigortacı oraya bina tamamlama sigortası verirse konut alanın da içi rahat olacak. Dolayısıyla konut alacak olan kişinin yapacağı tek şey bina tamamlama sigortası olan bir projeden yer almak. Bu konuda bir takım mevzuat eksikleri tamamlanmak üzere. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın genel şartlarda kendisi ile ilgili bir düzenleme talebi var ayrıca standart bir bina tamamlama teminat senedinin yayınlanmasını istiyor. Aynı zamanda da bunun SEDDK tarafından bir tebliğ ile duyurulmasını istiyor. Çevre Şehircilik Bakanlığı, Türkiye Sigorta Birliği ve SEDDK ile birlikte bu çalışmalar tamamlandı, kısa süre içerisinde yayımlanmasını ve bina tamamlama sigortasının önündeki engellerin kalkmasını bekliyoruz.” açıklamalarında bulundu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER