20 Haziran 2024, Perşembe
spot_img

Mersin de acente, eksper ve servisler arasındaki sorunlar masaya yatırıldı

semsiyeMersin’de, trafik kazaları sonrasında sigorta acentesi, eksperler, servisler ve tamirciler arasında yaşanan sorunlar masaya yatırılarak, çözüm önerileri tartışıldı. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) 13 No’lu (Ulaşım Araçları İmalat, Satış ve Onarımı) Meslek Grubu ile 30 No’lu (Sigortacılık Hizmetleri) Meslek Grubu üyelerine yönelik ‘Trafik Kazaları Sonrası Sigorta Acentesi, Sigorta Eksperleri, Otomotiv Servis ve Tamircileri Arasındaki Sorunlar ve Çözüm Önerileri’ konulu konferans düzenlendi.

MTSO Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen konferansa MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut, Türkiye Odalar ve borsalar Birliği (TOBB) Sigortacılık Müdürü Mevlüt Söylemez, sigortacılar, eksperler ile servis ve tamir yetkilileri katıldı. Konferansın açılışında konuşan MTSO Başkanı Aşut, bir araç kazası olduğunda bu araçların sigortalarını yapan sigorta acenteleri, hasar tespiti yapan sigorta eksperleri ve bu araçların tamirini yapan servisler olmak üzere üç temel ayağın işin içine dahil olduğunu söyledi. Bu sacayağı arasındaki iletişimin çok önemli olduğunu vurgulayan Aşut, “Bu ayaklardan birisi zayıfsa süreç sağlıklı işleyemez. İletişimlerinin sağlam olması çok önemlidir. MTSO meslek komitelerinin bu konuda etkin işlemesi, bu kurumları iyi çalıştırmaları sorunların çözümünde hayati bir konudur” dedi.

Türkiye’deki toplam sigorta acentelerinin yüzde 3’ü Mersin’de

5684 sayılı Sigortacılık Kanunu gereği TOBB tarafından tutulan sigorta acentelerinin uygunluk belgesi levha kayıt sistemlerinin 2008 yılından bu yana MTSO tarafından yürütüldüğünü anımsatan Aşut, 14 Haziran 2007 tarihinde yapılan yasal düzenlemeden sonra sektörde önemli değişiklikler yaşandığını, bir takım suistimallere karşı artık her önüne gelenin acentelik yapamadığını kaydetti. Mersin’de 2014 Ocak ayı itibariyle 290’ı merkezde olmak üzere toplam 449 sigorta acentesinin levhaya kayıtlı olarak faaliyet gösterdiğini bildiren Aşut, “Şubelerle birlikte bu sayının 600 civarında olduğunu tahmin ediyoruz. Bu, Türkiye’de kurulan toplam sigorta acentelerinin yüzde 3’üne denk gelmektedir. Mersin’in kalkınma stratejisi olan tarım, turizm ve taşımacılık sektörlerinde sigorta talebinin yüksek olması, bölgesel potansiyelimizi de artırmaktadır ve daha da artıracaktır” diye konuştu.

Acentelerin sorunları olduğu gibi eksperlerin ve özellikle bu işin onarımını yapan servislerin de sorunları olduğunun altını çizen Aşut, “Sigorta maliyetlerinin arttırılmasıyla rekabet de artıyor. Burada sektörün kalitesini ve tercih edilebilirliğini belirleyecek olan şey, firmaların verimliliği ve kalitesidir. Bunu belirleyecek olan şey ise sektörün kaliteli insan kaynağıdır, nitelikli personelidir. MTSO olarak bu tür etkinliklerde komitelerimizin her zaman yanındayız ve işbirliğine hazırız, yapmaya da gayret ediyoruz” ifadelerini kullandı.

MTSO 13 No’lu Meslek Komite Başkanı Mehmet Kisin de tespitlerine göre acentelerin sigortalıları servislere yönlendirirken trafik hasarlarında yanlış bilgilendirmeleri ve servislere trafik hasarlarında gerekli prosedürlerin anlatılmamasının sıkıntılar yaşanmasına neden olduğunu belirtti. Bu nedenle sigortalılara süreçle ilgili mutlaka ayrıntılı bilgi verilmesi gerektiğini dile getiren Kisin, ayrıca eksperlerin bilgi ve birikimleriyle tamir süresinin daha da kısaltılabileceğini kaydetti.

MTSO 30 No’lu Meslek Komite Başkanı Kerim Kara’nın katılımcılara teşekkür etmesinin ardından kürsüye gelen TOBB Sigortacılık Müdürü Mevlüt Söylemez ise bir ülkede ticaretin ve sanayinin gelişmesi için en önemli sektörün sigortacılık sektörü olduğunu söyledi. Eğer sigortacılık sektörü sağlıklı bir şekilde çalışmıyorsa o ülkenin sanayisinin ve sigortacılığının gelişmesinin imkanı olmadığına işaret eden Söylemez, “Bu bilinçle TOBB 5684 sayılı Sigortacılık kanunu çerçevesinde önemli görevler üstlenmiştir. Bu görevler, sigorta acenteleri ve sigorta eksperleri birliğimiz nezdinde örgütlenmişlerdir. Yine sigorta acenteleri ve sigorta eksperlerinin kayıt işlemlerinde uygunluk belgesi işlemleri de Hazine Müsteşarlığı adına birliğimiz yürütmektedir. Bu kapsamda Türkiye’de 114 oda yetkilendirilmiştir. MTSO da bu odalardan biridir” şeklinde konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından Oturum Başkanlığını Dilek Divitçioğlu’nun yaptığı, TOBB Sigorta Acenteleri İcra Komitesi Başkanı Hüseyin Kasap, TOBB Sigorta Eksperleri İcra Komitesi Başkanı Yalçın Kaya, Mersin Yetkili Otomotiv Satıcıları Derneği (MODER) Başkanı Haluk Veli Doğan ve MTSO Meclis Üyesi Hüseyin Dinler’in konuşmacı olarak katıldığı konferansa geçildi. Haber3.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER