13 Haziran 2024, Perşembe
spot_img

Mehmet Şimşek: Kasko tarifeleri sigorta şirketlerince serbestçe belirlenir

mehmetsimsekMaliye Bakanı Mehmet Şimşek, kasko sigortası tarifelerinin, sigortacılık esasına ve genel kabul görmüş aktüeryal tekniklere uygun olarak sigorta şirketleri tarafından serbestçe belirlendiğini söyledi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun soru önergesini Hazine Müsteşarlığı’nın bilgi notuyla yanıtladı. Maliye Bakanı Şimşek, Kara Araçları Kasko Sigortası’nın tarafların karşılıklı iradelerine bağlı olarak yapılan isteğe bağlı bir mal sigortası olduğunu belirtti.

Şimşek, 5684 sayılı Sigortacılık Kanunu’nun 12’nci maddesi kapsamında Kasko Sigortası tarifelerinin sigortacılık esasına ve genel kabul görmüş aktüeryal tekniklere uygun olarak sigorta şirketleri tarafından serbestçe belirlenmekte olduğunu ifade etti. Bakan Şimşek, şu açıklamalarda bulundu: “Bu alanda faaliyet gösteren 31 adet sigorta şirketince rekabet ortamında farklı primler uygulanıyor. Vatandaşlarımızın fiyat araştırması yaparak en uygun teminatı bulmaları mümkün. Diğer taraftan; Kasko Sigortası Genel Şartları çerçevesinde, dar kapsamlı olandan başlamak üzere en geniş kapsamlı olana kadar çeşitlendirilmiş dört tür kasko teminatı mevcut olup, bunlar arasında da fiyat farklılıkları olabilir.”

HABERLER.COM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER