17 Nisan 2024, Çarşamba
spot_img

Mayın da patlasa, terör olayında şehit de olsa sigortalılar

mehmetcik_

TSK mensupları 15 yıldır Mehmetçik Yaşam Sigortası ile sigortalanıyor

Hürriyet

Anadolu Sigorta Genel Müdürü Musa Ülken, bugüne kadar 5 bine yakın askerimize 58.6 milyon TL vefat ve sakatlık tazminatı ödediklerini açıkladı.

Türk Silahlı Kuvvetler (TSK) mensuplarına son 15 yılda terör olayları başta olmak üzere vefat ve sakatlık nedeniyle sigortadan toplam 58.6 milyon TL tazminatı ödendi. Tazminattan 4 bin 864 asker ve yakınları yararlandı. TSK ile Anadolu Sigorta arasında yapılan özel anlaşma çerçevesinde tüm TSK mensupları, Mehmetçik Yaşam Sigortası ile 15 yıldır ölüm ve sakatlık hallerine karşı sigortalanıyor. Sigorta, terör olayları, mayın patlaması gibi tüm riskleri de kapsıyor. Anadolu Sigorta Genel Müdürü Musa Ülken, kamuoyunda pek bilinmeyen Mehmetçik Sigortası ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Mehmetçik Yaşam Sigortası’nın 2000 yılı Kasım ayından itibaren uygulandığını belirten Musa Ülken, “Yapılan özel anlaşma ile gerek muvazzaf gerekse emekli subay, astsubay, jandarma ve sivil memurlar dahil TSK bünyesindeki herkes eşleri ile birlikte Mehmetçik Yaşam Sigortası sistemine giriyor” dedi.

TEMİNAT İÇİNDE

Musa Ülken, başta teröre bağlı ölümler olmak üzere koşulsuz her türlü vefat ve maluliyetin poliçe kapsamına girdiğine dikkat çekerek, “Sigortanın uygulandığı 15 yılda, 4 bin 864 askerimiz ile yakınları bu sigortadan yararlandı. Bugüne kadar da sigortadan toplam 58 milyon 679 bin TL vefat ve sakatlık tazminatı ödendi” şeklinde konuştu. Musa Ülken, askerlerin terör olayından dolayı şehit olsa da mayın patlaması nedeniyle hayatını kaybetse de her türlü vefat durumunda sigortalının varislerine sigortadan ödeme yapıldığını da sözlerine ekledi.

Musa UlkenAİLELERE DESTEK

Sigortanın dışında ise TSK mensuplarından şehit ailelerine Mehmetçik Vakfı’ndan bir kere olmak üzere 41 bin TL, Milli Savunma Bakanlığı’ndan (MSB) ise 75 bin lira yardım yapılıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), bin 869 ile 2 bin 664 lira arası maaş bağlıyor. Malul gazi ve engelli askerlere ise TSK Mehmetçik Vakfı’ndan sakatlık derecesine göre 20 bin lira ile 41 bin lira arasında değişen ödemeler yapılırken, MSB, 18 bin lira tazminat ödüyor. SGK, bin 869 ila 2 bin 644 lira arasında aylık maaş bağlıyor.

Mehmetçik 30 lira prim ödüyor

ANADOLU Sigorta Genel Müdürü Musa Ülken, TSK ile yapılan özel anlaşma çerçevesinde Mehmetçik Yaşam Sigortası’nın vefat ve sakatlık olmak üzere iki teminatı bulunduğunu belirterek, şunları söyledi: “Askerimizin vefatı sonucunda evli ise eş ve çocuklarına, evli değil ise anne, baba ve kardeşlerine 30 bin lira vefat tazminatı ödüyoruz. Sakatlık tazminatında ise askerimizin kaza sonucu sakatlanması ya da kazadan sonra iki sene içinde sakat kalması durumunda 30 bin lira tazminat ödüyoruz. Sigortanın poliçe primi 30 lira ve askerlerimiz ödüyor.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER