26 Mayıs 2024, Pazar
spot_img

Mapfre Türkiye den dikkat çeken büyüme

chart4İspanyol sigorta şirketi Mapfre üçüncü çeyrek rakamlarını açıkladı. 2013 yılının ilk dokuz aylık döneminde Mapfre net gelirlerini 683.9 milyon Euro olarak açıklarken, toplam büyüklükte de geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4.3’lük bir büyüme sağladı. Üçüncü çeyrekte dikkat çeken büyüme rakamları arasında 412 milyon euroluk prim geliri ile Türkiye yer alıyor. Karlılıkta yaşanan büyümenin çok büyük bir kısmı şirketin denizaşırı büyüme stratejisi kaynaklı oldu. Nitekim bu strateji doğrultusunda gerçekleştirilen iş hacmi Mapfre Group’un toplam gelirlerinin yüzde 70’ini oluşturuyor.
Döviz işlemlerinde asıl olarak Amerikan doları ve Brezilya reali üzerinden işlem yapan Mapfre, Euro’da yaşanan değerlenmeye rağmen, konsolide gelirini yüzde 0.3 oranında artırarak 19.47 milyar Euro’ya çıkardı.

Şirket primlerinin yüzde 29.1’lik kısmını oluşturan İspanya ve Portekiz bölgesinin prim gelirleri, sigorta ürünlerine yönelik talepte yaşanan düşüşe bağlı olarak, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9.3’lük bir gerilemeyle 5.24 milyar dolar seviyesinde kaldı. İspanya ve Portekiz’de hayat-dışı branşlarda prim gelirleri 3.37 milyar euro’ya ulaşırken hayat branşında ise bu rakam 1.87 milyar euroda kaldı. Latin Amerika’da ise Mapfre, yüzde 0.3’lük bir artışla 6.63 milyar euroluk bir prim geliri elde etti.

En yüksek artış Türkiye’de

Mapfre, üçüncü çeyrekte asıl büyüme rakamlarını ABD, Türkiye, Filipinler, Malta ve Porto Riko’nun içinde yer aldığı bölgelerden elde etti. Bu bölgelerden elde edilen prim, yüzde 17.6’lık bir artışla 1.96 milyar dolar seviyesinde oldu. Bu bölgede yer alan ülkeler içinde en dikkat çeken büyüme rakamları yüzde 47.5’lik bir artış ve 412 milyon euroluk prim geliriyle Türkiye’de gerçekleşti. Bunda, şirketin şube ağlarını agresif şekilde genişletme stratejisinin yanı sıra motor ve sağlık branşlarında yaşanan güçlü performansın da çok büyük etkisi oldu. Francesca Nyman / www.insuranceinsight.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER