24 Nisan 2024, Çarşamba
spot_img

Maden çalışanları için Ferdi Kaza Sigortası artık zorunlu

Maden Çalışanları Zorunlu Ferdi Kaza Sigortası hakkındaki Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete’de yer aldı. Buna göre, maden işletmeleri meydana gelebilecek kazalara karşı personeline Ferdi Kaza Sigortası yaptırmak zorunda.

Madenciye_Sigorta_Sart_03

Yeraltı ve yerüstü kömür madenciliği ve her türlü yeraltı madenciliğinde ferdi kaza sigortası yaptırılmasını zorunlu hale getiren ve bu konudaki düzenlemeleri içeren “maden çalışanları zorunlu ferdi kaza sigortası hakkındaki” Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre, söz konusu karar, yeraltı ve yer üstü kömür madenciliği ve her türlü yeraltı madenciliği faaliyetlerinde bulunan gerçek ve tüzel kişilere bu faaliyetlerin icrası sırasında meydana gelebilecek kazalar sonucu tesislerinde istihdam ettikleri, üretim ve üretim hazırlığında bulunan personeli için “Maden Çalışanları Zorunlu Ferdi Kaza Sigortası” yaptırma zorunluluğu getiriyor. Bu kapsamda işverenler, sigorta poliçesi yaptırmadan veya yürürlükte bir sigorta poliçesi bulunmadan faaliyette bulunamıyor.

Maden işletmelerinde risk analizi yapılacak

Sigorta yapacak şirketler tarafından faaliyetin yapılacağı tesiste risk incelemesi yapacak ve tesisin asgari sigortalama şartlarını sağlaması durumunda sigorta poliçesi düzenlenecek. Poliçe başlangıcından itibaren altı ay içinde aynı risk incelemesi tekrar yapılacak. Risk incelemesi sonucunda faaliyetin yapılacağı tesisin asgari sigortalama şartlarını sağlamadığı tespit edilirse poliçe talebi reddedilecek ve ruhsat vermeye yetkili kamu kurumlarına sigorta şirketince durum yazılı olarak bildirilecek. Poliçe yürürlükteyken yapılan risk incelemesi sonucunda ilgili tesisin asgari sigortalama şartlarını kaybettiği tespit edilirse de, mevcut sigorta teminatı askıya alınacak ve ruhsat vermeye yetkili kamu kurumlarına sigorta şirketince söz konusu durum yine yazılı olarak bildirilecek.

“Maden Çalışanları Zorunlu Ferdi Sigortası” hakkındaki Bakanlar Kurulu’nun kararı ile ayrıca, Türkiye’de genel sorumluluk sigortası dalında ruhsatı bulunan bütün sigorta şirketleri bu tip sigorta poliçesini yapmak zorunda tutuldu. Kararın ise 6 Mayıs’ta yürürlüğe gireceği belirtildi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER