24 Nisan 2024, Çarşamba
spot_img

"Kuraklık ve salgın hastalıklar da sigorta kapsamına girecek"

Ramazan KadakTARSİM Yönetim Kurulu Başkanı Kadak: “Kuraklık ve salgın hastalıklar konusunda çalışmalarımız devam ediyor. Yakın bir gelecekte bu iki riski de sigorta kapsamına almayı hedefliyoruz”

Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Kadak, önümüzdeki yıllarda kuraklık ve salgın hastalıkların da tarımsal sigorta kapsamına alınacağını bildirdi.

Kadak, Iğdır Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü binasında düzenlenen bilgilendirme toplantısında yaptığı konuşmada, sigorta sisteminin yeni kurulduğunu ve daha fazla insanı bilgilendirmek için bu tür toplantıları yaptıklarını anlattı.

Türkiye’de tarım sektörünün önemli bir yere sahip olduğunu vurgulayan Kadak, “Tarım sektörü, son derece hassas. Üretim faaliyetleri, genel olarak açık alanlarda yapılıyor ve doğal afetlere sıkça maruz kalıyor. Bu nedenle korunması gereken bir sektör. İşte bu noktada da sigorta sektörü devreye giriyor. Bu şekilde ülke tarımını korumayı hedefliyoruz” dedi.

Kadak, Türkiye’de çalışan nüfusun dörtte bir kısmının tarım sektöründe çalıştığını kaydetti.

Türkiye’nin sahip olduğu tarımsal özellikler sayesinde dünya ülkeleri arasında üst sıralarda yer aldığına işaret eden Kadak, sektörü tehdit eden başlıca unsurlar olduğunu anlattı.

Bu unsurların belli gruplara ayrıldığını vurgulayan Kadak, “Tarım sektörünü tehdit eden unsurlar, felaket tarzında olan don, sel ve su baskını, kuraklık ve hayvanlar arasındaki salgın hastalıklar olarak belirlendi. Bunun dışında yönetilmesi zor olan riskler var. Sigorta kapsamına da bu grupta yer alan riskleri alıyoruz. Bunlar, dolu, don, fırtına, hortum, yangın, heyelan gibi sorunlardır. Bu riskler tamamen sigorta kapsamına alınmış durumda” diye konuştu.

Kadak, sözlerini şöyle tamamladı:
“Don, sel ve su baskını gibi riskler çok önemli. Felaket grubu içinde yer alan riskler sigortacılar tarafından gözardı ediliyor. Biz bu iki riski de yaptığımız çalışma neticesinde sigortalanabilir duruma getirdik. Bu iki risk, felaket tarzında olmasına rağmen Türkiye’de sigorta kapsamında. Kuraklık ve salgın hastalıklar konusunda çalışmalarımız devam ediyor. Yakın bir gelecekte bu iki riski de sigorta kapsamına almayı hedefliyoruz. Bu şekilde ülke tarımını ve çiftçimizi en iyi şekilde koruyacağız inşallah.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER