18 Nisan 2024, Perşembe
spot_img

Kredili hayat sigortasında karar tüketici lehine çıktı

Kredi ödemesi sürerken hayatını kaybeden tüketicinin yakınları krediyi kullanan kişinin hayat sigortası yaptırdığını ve buna rağmen ödeme alındığını öne sürerek olayı mahkemeye taşıdı. Hem yerel mahkeme hem de istinaf, tüketici lehine karar verdi.

Özel bir bankadan konut kredisi kullanan tüketici, kredi vadesi tamamlanmadan hayatını kaybetti. Kredi çekilirken babalarına hayat sigortasını yapıldığını fark eden çocukları tüketici mahkemelerine açtıkları davayı kazandı. İstinafa uzanan dosyada da bankanın kararın kaldırılması talebi “dürüstlük” ilkesine aykırı olarak hareket edildiği gerekçesiyle reddedildi.

CNN Türk’ün haberine göre, 2012 yılında Ankara’da özel bir bankadan 67 bin 500 TL konut kredisi kullanan tüketiciye hayat sigortası yapıldı. Bunun için 699 lira bedel tahsil edildi. Kredi taksitlerini eksiksiz ve zamanında yatıran adam, 2017 yılında vefat etti. Çocukları da 2020 yılına kadar kredi taksitlerini ödemeye devam etti. Ancak hayatını kaybeden tüketicinin çocukları bir süre araştırma yaptıktan sonra babalarına hayat sigortası yaptırıldığını ve kredi borcundan sorumlu olmadıklarını söyledi. Konu mahkemeye taşındı, Ankara 11. Tüketici Mahkemesi çocukları haklı buldu. Ödenen toplam 41 bin 878 liranın davacı aileye tekrar verilmesi yönünde karar verdi. Banka da bunun üzerine dosyayı istinafa taşıdı.

“Dürüstlük” ilkesine aykırı hareket

Dosyayı inceleyen Bölge Adliye Mahkemesi 3. Hukuk Dairesi ise çarpıcı tespitlerle bankanın ilk derece mahkemesinin kararının kaldırılması yönündeki talebini reddetti. Davalı bankanın hayatını kaybeden tüketiciye yaptığı hayat sigortasının yenilenmesine ilişkin bildirimi yapmadığına dikkat çekti. Bu aşamada bankanın Türk Medeni Kanun’un 2. Maddesi’nde yer alan “dürüstlük” ilkesine aykırı hareket ettiğine işaret edildi. İlk derece mahkemesini kararında yasaya aykırılık bulunmadığı tespit eden istinaf mahkemesi, 11. Tüketici Mahkemesi’nin hükmünü hukuka uygun buldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER