25 Şubat 2024, Pazar
spot_img

Kredi kartı borcunuz kabusunuz olmasın!

Sigortalılar için bireysel koruma amacı taşıyan, kurumlar açısından da borcun geri dönüşü konusunda karşılaşılabilecek muhtemel riskleri minimuma indiren kredi kartı sigortalarına ilgi her geçen yıl artıyor. Türkiye Sigorta Birliği tarafından açıklanan Eylül 2023 verilerine göre, kredi kartı borcunu teminat altına almaya yönelik işsizlik sigortası ürünlerinin toplam prim üretimi 852 milyon TL seviyesinde gerçekleşti.

SİGORTA MEDYA ÖZEL

Kredi kartı harcamaları son 1 yılda yüzde 122, kart borçları ise yüzde 180 arttı. Eylül ayında kredi kartı sayısı 112.7 milyon, banka kartı (ATM) sayısı 184.4 milyon, ön ödemeli kart sayısı 84.5 milyon olurken, bu kartlarla yapılan harcamaların aylık toplamı 807.7 milyar TL’ye ulaştı. Kredi kartı borçları ise 10 ayın sonunda 991.9 milyar liraya yükseldi. Sadece 2023 yılının Temmuz ayında kredi kartı borcundan dolayı takibe düşenlerin sayısında aylık yüzde 52 artış var…

Sigorta sektörü bu noktada da tüketicinin imdadına yetişiyor. ‘Kredi kartı sigortaları’ ile yaşam kaybı, tam ve kalıcı sakatlık, istem dışı işsizlik, geçici sakatlık, hastaneye yatış gibi risklere karşı kredi kartı borçlarını güvence altına alarak bireyleri ve yakınlarını finansal açıdan korumaya alan sigorta şirketleri, bankalar açısından da borcun geri dönüşü konusunda karşılaşılabilecek muhtemel riskleri minimuma indirilmesini sağlıyor. Türkiye Sigorta Birliği tarafından açıklanan Eylül 2023 verilerine göre, kredi kartı borcunu teminat altına almaya yönelik işsizlik sigortası ürünlerinin toplam prim üretimi 852 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. Geçtiğimiz yılın aynı dönemi ile kıyasladığında buradaki prim üretimi iki katın üzerinde artış gösterdi.

BNP Paribas Cardif Türkiye Banka Sigortacılığı ve Acente Sigortacılığı Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Sertsöz

2 ayda 5 bin kişinin kredi kartı borçlarını güvence altına aldık

BNP Paribas Cardif, Türk Ekonomi Bankası (TEB) müşterilerinin kredi kartı borçlarını güvence altına almak amacıyla geliştirdiğimiz Kredi Kartı Koruma Sigortası çözümünü Eylül ayı itibariyle devreye aldı. BNP Paribas Cardif Türkiye Banka Sigortacılığı ve Acente Sigortacılığı Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Sertsöz, kredi kartı sigortası ürününe her geçen gün artan bir talep olduğunu açıkladı. “Eylül ve Ekim aylarında yaklaşık 5 bin müşterimizin TEB Kredi Kartı borçlarını, Kredi Kartı Koruma Sigortası çözümümüz ile yaşam kaybı ve işsizlik başta olmak üzere pek çok ciddi riske karşı güvence altına aldık” diyen Sertsöz, yıl sonu itibariyle 50 bin kişiyi Kredi Kartı Koruma Sigortası’yla buluşturmayı planladıklarını söyledi. Sertsöz, “Bu çözümümüzü müşterilerimize ulaştırmak için TEB şube kanalımıza ilaveten çağrı merkezi kanallarımızı da etkin şekilde kullanmaya başladık. Ayrıca yeni yılda Kredi Kartı Koruma Sigortamızı dijital kanallarımızdan da müşterilerimize sunmayı planlıyoruz” dedi.

5 bin lira borcu olan aylık 46 lira prim ödüyor

“Kredi Kartı Koruma Hayat Sigortası” ile maksimum güvence sağladıklarını vurgulayan Sertsöz, şöyle devam etti: “Bu kapsamda; vefat, kaza sonucu tam veya kısmi daimi maluliyet, hastalık sonucu tam ve daimi maluliyet, istem dışı işsizlik, kaza veya hastalık sonucu geçici iş göremezlik, kaza veya hastalık sonucu gündelik hastane gibi durumlarda poliçe sahiplerinin 30.000 TL’ye kadar olan kredi kartı borçlarını tek seferde ödüyoruz. ‘Kredi Kartı Koruma Hayat Sigortası’ ile kredi kartı borçlarını güvence altına almak isteyen müşterilerimize, kredi kartı borçlarına göre aylık olarak hesaplanan uygun primlerle ödeme kolaylığı sağlıyoruz. Aylık primler, sigortalımızın kullandığı kredi kartının ilgili döneme ait ekstre kesim tarihindeki toplam borç tutarı (ilgili döneme ait ekstre kesim tarihindeki harcama ve ileri vadeli taksitler toplamı), ekstredeki gün sayısı ve günlük prim oranı olan %0,03288 ile çarpılarak hesaplanıyor. Örneğin, 31 günü kapsayan son ekstresindeki toplam borcu 1.000 TL olan bir sigortalımızın ödeyeceği aylık prim 10,19 TL olarak belirleniyor. Başka bir örnekte, 28 günü kapsayan son ekstresindeki toplam borcu 5.000 TL olan bir sigortalımızın ödeyeceği aylık prim 46,03 TL olarak hesaplanıyor. Poliçe sahipleri, kart borçlarının olmadığı aylarda ise prim ödemesi gerçekleştirmiyor. Ayrıca ödedikleri primleri, aylık brüt ücretlerinin yüzde 15’ini ve brüt asgari ücretin yıllık tutarını aşmamak kaydıyla vergi matrahlarından düşerek ekstra vergi avantajı da sağlayabiliyorlar. “

Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü Murat Atalay

Kredi kartı başına 30 bin TL’ye kadar teminat sunuyoruz

Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü Murat Atalay, Sigortalılar için bireysel koruma amacı taşıyan, kurumlar açısından da borcun geri dönüşü konusunda karşılaşılabilecek muhtemel riskleri minimuma indiren kredi kartı sigortalarına yönelik ilginin her yıl arttığını açıkladı. Türkiye Sigorta Birliği tarafından açıklanan Eylül 2023 verilerine göre, kredi kartı borcunu teminat altına almaya yönelik işsizlik sigortası ürünlerinin toplam prim üretiminin 852 milyon TL’ye ulaştığını belirten Atalay, “Geçtiğimiz yılın aynı dönemi ile kıyasladığımızda buradaki prim üretiminin iki katından da fazla artarak, yüzde 116 oranında büyüdüğünü görüyoruz. Ülkemizde kredi kartı sahibi bireylerin sayısı 110 milyonu aştı, bu anlamda alacak daha çok yolumuz olduğunu söyleyebiliriz. Toplumumuzda sigorta okur yazarlığının artması ile işsizlik sigortası ürünlerinin öneminin daha net anlaşılacağını ve henüz bu sigortaya sahip olmayan kişilerin de işsizlik ve yaşam kaybı risklerine karşı güvence sağlamak adına bu ürünü satın alacaklarını düşünüyoruz” dedi.

18-64 yaşları arasındaki herkes sahip olabilir

Kredi Kartı Destek Sigortası ürünlerinin yaşam kaybı ve tam ve kalıcı sakatlık teminatının yanı sıra işsizlik teminatı da sunan kapsamlı bir koruma ürünü olduğunu ifade eden Atalay, şöyle devam etti: “18-64 yaşları arasında sağlıklı olan herkes bu ürünümüze sahip olabilir. Söz konusu ürünümüz sayesinde kişiler; çalışma durumlarına göre istem dışı işsizlik, kaza veya hastalık sonucu geçici sakatlık ya da hastaneye yatırılma ile yaşam kaybı, tam ve kalıcı sakatlık gibi risklere karşı son kredi kartı hesap özetindeki borç tutarının ödenmesini güvence altına alabilir. Kredi kartı başına azami 30 bin TL’ye kadar teminat sunduğumuz bu üründe; ücretli çalışanlar işsiz kalmaları durumunda, serbest meslek sahibi veya devlet memurları geçici sakatlık durumunda, herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna dahil olmayanlar veya emekliler (çalışmayan) hastaneye yatırılma durumunda iş göremezlik teminatından faydalanabilir. Emekli olmakla birlikte tam süreli çalışanlar ise; riskin gerçekleştiği tarihteki mesleki statüsüne göre iş göremezlik teminatından yararlanabilir. Ödenecek prim tutarı, hesap özeti borcu dikkate alınarak hesaplanır. Kişinin kredi kartı borcu olmadığında herhangi bir prim ödemesi alınmaz. Ürünümüzün sunduğu bir diğer teşvik ise vergi avantajı. Kişi ödediği primin tamamını; primi ödediği ayda elde ettiği ücretin yüzde 15’ini ve brüt asgari ücretin yıllık tutarını geçmemek koşuluyla gelir vergisi matrahından indirebilir. Böylece içinde bulunulan aydaki vergi dilimine göre yüzde 15 ila yüzde 40 arasında değişen oranlarda vergi avantajı elde edebilir.”

100 kişiden 12’si borcunu ödeyemedi

2023 yılının 10 ayında kredi kartı borcu ödememe oranı yüzde 11,7’ye yükseldi. Her 100 kişiden 12’si borcunu ödeyemediği için yasal takibe düştü. Bir önceki yıl bu oran yüzde 7,4 civarındaydı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER