15 Temmuz 2024, Pazartesi
spot_img

Konut kredisi çekti, parasını tahsil etmeyi başardı

emlak1Bir bankadan çektiği tüketici kredisinden kesilen dosya masrafı, sigorta ve yeniden yapılandırma ücretini almak için Ankara İl Tüketici Sorunları Heyeti’ne müracaat eden tüketici, kararı mahkemeye taşıyan ve olumsuz cevap alan bankadan parayı tahsil etmeyi başardı. Ankara’da özel bir şirkette çalışan Erhan Furat, 2008 yılında bir bankadan 85 bin lira konut kredisi çekti. Banka, Furat’tan ‘dosya masrafı’ adı altında para tahsil etti. Faizlerin düşüş eğilimine girmesiyle 2009′da krediyi yeniden yapılandıran Erhan Furat, bu kez bankaya ‘erken kapama ve yeniden yapılandırma’ ücreti ödedi. İlçe kaymakamlıkları bünyesindeki tüketici sorunları hakem heyetinin yasal sınırının 1.191,52 TL olduğunu bilen Erhan Furat, kendisinden hukuksuz şekilde tahsil edildiğini düşündüğü dosya masrafı ve yapılandırma ücretini almak için farklı bir yol takip ederek soluğu Ankara İl Hakem Heyeti’nde aldı. Furat, dosya masrafı, yeniden yapılandırma, sigorta ve ekspertiz ücretlerinin toplamı olan 5 bin 983 TL’yi geri almak için heyete müracaat etti.

İl Hakem Heyeti; 29 Mayıs 2012′de oy birliği ile tüketicinin sigorta dışındaki haksız kesilen masraflara iade alabileceği yönünde karar verdi. Hakem heyetlerinin 1.192,52 TL’nin üzerindeki parasal kararların ilam hükmünde olmadığını belirten banka, karara karşı Ankara 1. Tüketici Mahkemesi’ne dava açtı. Mahkeme davayı reddetmesine rağmen Erhan Furat, elindeki il hakem heyeti kararını icraya koyamadı. Furat’ın Avukatı Mustafa Akıncı bu kez, refinansman (yeniden yapılandırma) masrafını ayrı bir icra dosyasından takibe koyarak parayı tahsil etti.

Erhan Furat, “Banka, benden haksız yere para tahsil etti. Zaten sıkıştığım için bankanın kapısını çaldım. Bu durum, bankalarca farklı kullanılabiliyor. Hakem heyetine gittim, ama il hakem heyetleri kararları delil niteliğinde olduğu için parayı alamıyorduk. Mahkeme davayı rededince paramızı tahsil ettik” dedi. Erhan Furat, 1.032,89 TL ‘erken ödeme ceza kesintisi’ ile 1600 TL’lik ‘kredi kullandırım komisyonu’nu ve 1.700′lik ‘Konut kredisi kullanımı sırasında alınan komisyon ve masraf kesintisi’ Ankara 3. İcra Müdürlüğü’nden geçtiğimiz 11 Kasım günü tahsil etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER